The relationship of psychosomatic skin reactions with separation-individuation and mentalization
Psikosomatik deri reaksiyonlarının ayrışma- bireyleşme ve mentalizasyon ile ilişkisi
  1. Tez No: 508344
  2. Yazar: ZEYNEP KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın temel amacı psikosomatik deri reaksiyonlarının yordanmasıdır. Ayrıca, çalışmada psikosomatik deri reaksiyonlarının ayrışma-bireyleşme, zihinselleştirme kapasitesi, cinsiyet ve travma yaşantısı ile ilişkisi incelenmektedir. Kartopu örneklemiyle ulaşılan 672 katılımcı internet üzerinden yaygınlaştırılan anket paketini doldurarak araştırmaya dahil olmuşlardır. Anket paketi sırasıyla, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Ayrışma-Bireyleşme Envanteri (SII), Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RFQ-54)'nden oluşmaktadır. Ayrışma-bireyleşme açısından daha fazla zorluk yaşayan bireylerin daha yüksek düzeyde psikosomatik deri reaksiyonları olacağı hipotezi ileri sürülmüştür. Psikosomatik deri reaksiyonlarının, zihinselleştirme kapasitesindeki yetersizlikleri işaret eden iki alt boyut olarak 'kesinlik' (hipermentalizasyon) ve 'belirsizlik' (hypomentalizasyon) ile pozitif yönlü bir ilişkide olacağı beklenmiştir. Çalışmada ayrıca, kadınların ve travma yaşantısı olanların psikosomatik deri reaksiyonu düzeylerinin daha yüksek olacağı öngörülmüştür. Psikosomatik deri reaksiyonları, deri ile ilişkili semptomların sayısı, bu semptomların şiddeti ve deri ile ilişkili tanı sayısı olarak üç değişkenle ölçülmüştür. Semptom sayısı ve şiddetinin çarpımından oluşan bileşik deri rahatsızlığı skoru elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları daha yüksek bileşik deri rahatsızlığı skoru alan bireylerin ayrışma bireyleşmede daha fazla sorun yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, zihinselleştirmedeki zayıflığın göstergesi olan Hipermentalizasyonun, deri ile ilişkili tanı sayısı ile pozitif bir ilişkide olduğu bulunmuştur. Bunlarla beraber, kadınların erkeklere kıyasla hem bileşik deri rahatsızlığı hem de deri ile ilişkili tanı sayısı açısından daha yüksek psikosomatik deri reaksiyon düzeyi gösterdikleri görülmüştür. Ayrıca, travma yaşantısı olan bireylerin olmayanlara kıyasla hem bileşik deri rahatsızlığı hem de deri ile ilişkili tanı sayısı açısından daha yüksek psikosomatik deri reaksiyon düzeyleri olduğu bulunmuştur. Psikosomatik deri reaksiyonlarının yordanması açısından bakıldığında ise, bileşik deri rahatsızlığı skorunu sırasıyla travmatik yaşantı, kadın olmak, ayrışma-bireyleşme zorluğu, romantik ilişki ve yaşın yordadığı gözlemlenmiştir. Deri ile ilişkili tanı sayısı açısından ise, yordayıcı faktörler olarak sırasıyla, yaş, kadın olmak, travma yaşantısı, romantik ilişki, Hipermentalizasyon ve ayrışma-bireyleşme zorluğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of the study is to predict psychosomatic skin reactions. In addition, the relationship of psychosomatic skin reactions with separation-individuation, mentalization capacity, gender and traumatic experience is investigated. The research was carried out with a survey package presented through an online survey link. Through snowball sampling, a total of 672 participants were included in the study. In the survey package, the Informed Consent Form, the Demographic Information Form, the Separation-Individuation Inventory (SII), the Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-54) were used respectively. It has been hypothesized that individuals who have more separation-individuation related issues are expected to have more psychosomatic skin reactions. It was also expected that the level of psychosomatic skin reactions would be positively associated with the two dimensions of the impaired mentalization capacity; Hypermentalization (being too certain) and Hypomentalization (being too uncertain). The study also hypothesized that women and individuals with trauma history would have higher levels of psychosomatic skin reactions. In order to measure psychosomatic skin reactions, three variables as skin related symptom number, intensity of these symptoms and skin related diagnosis were used. A composite score was generated by multiplying the number of skin related symptoms with the intensity of the symptoms. The results of the study showed that individuals who had more difficulties in separation-individuation had higher scores of composite skin disturbance. Further, Hypermentalization, as an indicator of impaired mentalization capacity, was found to be positively correlated with the number of skin related diagnoses. Moreover, women showed a higher level of psychosomatic skin reactions in terms of both the composite skin disturbance level and number of skin diagnoses as compared to men. Individuals with a history of trauma were also observed to have a higher level of psychosomatic skin reactions in terms of both the composite skin disturbance level and number of skin diagnoses, as compared to individuals with no trauma history. In terms of predicting psychosomatic skin reactions, traumatic experience, being a female, difficulties in separation-individuation, being in a relationship and age were found to predict the composite skin disturbance respectively. In terms of the number of skin related diagnoses, age, being a female, trauma history, being in a relationship, Hypermentalization and difficulties in separation-individuation were observed to be the predictors respectively.