Keman eğitimindeki öğrenme ve öğretme durumlarının nöro-eğitim perspektifinden incelenmesi
Investigation of learning and teaching situations in violin education from a neuroeducation perspective
  1. Tez No: 897437
  2. Yazar: BİLGE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde bilim dallarının birbiriyle olan etkileşiminde bir artış olduğu görülmektedir. Bu artışın önemli derecede görüldüğü alanlardan biri, nörobilimdir. Nörobilim multidisipliner bir perspektif içerisinde, pek çok bilimsel alan ile entegre olarak yeni bilimsel alanların doğmasına öncülük etmektedir. Bu yeni bilimsel alanlardan olan nöro-eğitim; bilişsel nörobilim, davranışsal psikoloji ve eğitim alanlarının birleşimiyle oluşan, öğrenme süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olan bir alandır. Araştırmada, nöro-eğitim perspektifiyle öğrenme-öğretme sürecini etkileyen unsurların ortaya çıkarılması ve bu unsurların keman eğitimine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Keman eğitiminde öğrenme-öğretme sürecine etki eden unsurları öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşleri ekseninde inceleyen bu araştırmada, nitel araştırma yaklaşımlarından olan fenomenoloji yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki üniversitelerde görev yapmakta olan öğretim elemanları ile lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim görmekte olan keman öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmadaki verilerin toplanmasında doküman incelemesi ve görüşme yöntemi, verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada; keman derslerinde kullanılan öğretim stratejileri, taklit etme ve öğrenme arasındaki ilişki, öğrenme ve duygular arasındaki ilişki, öğretim sürecine etki eden duygu durumları, öğrenme ve dikkat arasındaki ilişki, öğretim sırasında dikkati dağıtan etmenler, öğretim sırasında dikkatin toplanmasına yardımcı olan etmenler, motivasyon ve öğrenme arasındaki ilişki, öğretim sürecinde motivasyonu yükselten etmenler, ezberleme ve öğrenme arasındaki ilişki, ezberlemenin öğrenmeye sağladığı avantajlar, öğrenme ve yaratıcılık arasındaki ilişki, öğrenme sürecinde yaratıcılığı geliştiren etmenler ve keman öğretim sürecinde kullanılan çoklu duyusal öğrenme yaklaşımları Öğretim elemanlarının görüşleri ekseninde ortaya çıkarılmıştır. Bununla birlikte keman öğrenimi ve düzenli çalışma arasındaki ilişki, düzenli çalışmanın keman öğrenimine sağladığı katkılar, egzersizin keman öğrenimine sağladığı katkılar, keman öğreniminde tekrar stratejisini kullanma şekilleri, öğrenmeye etki eden duygu durumları, motivasyonu düşüren etmenler, motivasyonu yükselten etmenler, akran iş birliği ve müzik topluluklarında bulunmanın keman öğrenimine sağladığı katkılar keman öğrencilerinin görüşleri dahilinde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda başta keman eğitimi olmak üzere çalgı eğitimi ve diğer eğitim alanlarındaki öğrencilere, eğitimcilere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca Türkiye'de nöro-eğitime dayalı yapılacak olan çalışmaların artırılması ve geliştirilmesi amacıyla araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is an increase in the interaction of science branches with each other. One of the fields where this increase has been seen significantly is neuroscience. Neuroscience pioneers the emergence of new scientific fields within a multidisciplinary perspective, integrated with many scientific fields. Neuroeducation, one of these new scientific fields; It is a field formed by the combination of cognitive neuroscience, behavioral psychology and education fields, helping to better understand learning processes. The aim of the research is to reveal the elements that affect the learning-teaching process from a neuroeducation perspective and to examine the effects of these elements on violin education. In this research, which examines the factors affecting the learning-teaching process in violin education in terms of the opinions of instructors and students, the phenomenology approach, which is one of the qualitative research approaches, was used. The sample of the research consists of faculty members and undergraduate and graduate violin students at universities in Turkey. Document review and interview methods were used to collect the data in the research, and content analysis method was used to analyze the data. In the research; Teaching strategies used in violin lessons, the relationship between imitation and learning, the relationship between learning and emotions, emotional states affecting the teaching process, the relationship between learning and attention, factors that distract attention during teaching, factors that help focus attention during teaching, the relationship between motivation and learning. relationship, factors that increase motivation in the teaching process, the relationship between memorization and learning, the advantages of memorization to learning, the relationship between learning and creativity, factors that improve creativity in the learning process, and multi-sensory learning approaches used in the violin teaching process were revealed on the basis of the opinions of the instructors. In addition, the relationship between violin learning and regular practice, the contributions of regular practice to violin learning, the contributions of exercise to violin learning, ways of applying the repetition strategy in violin learning, emotional states that affect learning, factors that reduce motivation, factors that increase motivation, peer collaboration and music communities. The contributions of being present to violin learning were examined within the opinions of violin students. In line with the results obtained, suggestions were made for students and educators in instrument education and other fields of education, especially violin education. Additionally, suggestions for researchers are included in order to increase and develop studies based on neuroeducation in Turkey.