Franz Schubert'in D. 935 Op. Posth. 142 numaralı impromptu'sunun biçimsel açıdan incelenmesi
A formal analysis of Franz Schubert's impromptu in D. 935 Op. Posth. 142
  1. Tez No: 897459
  2. Yazar: SEHER ÇAPKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜNAY TUZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Franz Schubert'in D. 935 Op. Posth. 142 numaralı impromptu'sunun biçimsel açıdan incelenmesi üzerine odaklanmaktadır. Bu eser, Romantik Dönem eserleri arasında önemli bir örnek olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, eserin icra teknikleri, form, tonalite ve müzikal temaları gibi müzikal ve teknik öğelerin derinlemesine incelenmesi yoluyla eserin yapısını ve önemini anlamaktır. Araştırmanın ilk aşamasında, Schubert'in hayatı, dönemin müzikal özellikleri ve İmpromptu'n genel yapısı hakkında literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra, eserin nota metinleri, doküman analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiş ve müzikal analizler yapılmıştır. Bu analizlerin sonucunda, İmpromptu D. 935 (Op. Posth. 142 adlı eserin hem müzikal hem de tarihsel açıdan taşıdığı önem çalışma sonucunda vurgulanmaktadır. Elde edilen bulgular sonucunda F.Schubert'in kompozisyon tekniklerini ve müzikal dili hakkında yeni bir kaynak kazandırıldığı düşünülmektedir. Ayrıca bulguların müzik icracıları açısından kolaylaştırıcı bir kaynak sunacağı düşünülmektedir. Bilgilerimize göre ulusal alan yazında D. 935 Op. Posth. 142'ye yönelik kapsamlı bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu yüzden incelemenin gelecekte yapılacak araştırmalar için bir zemin hazırladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the formal analysis of Franz Schubert's Impromptu in D. 935 Op. Posth. 142. This piece is considered an important example among Romantic period works. The aim of this study is to understand the structure and significance of the piece through an in-depth examination of its musical and technical elements, such as performance techniques, form, tonality, and musical themes. In the first phase of the research, a literature review was conducted on Schubert's life, the musical characteristics of the period, and the general structure of Impromptus. Subsequently, the sheet music of the piece was analyzed using document analysis methods, and musical analyses were performed. As a result of these analyses, the study emphasizes the musical and historical significance of the work Four Impromptus D. 935 (Op. Posth. 142). The findings suggest that new insights into F. Schubert's compositional techniques and musical language have been provided. Additionally, the findings are expected to offer a useful resource for music performers. To our knowledge, there has been no comprehensive research on D. 935 Op. Posth. 142 in the national literature. Therefore, it can be said that this analysis lays the groundwork for future research.