Franz Schubert'in La Majör D. 959 Piyano Sonatı'nın incelenmesi
The analysis of Franz Schubert's in A Major D. 959 Piano Sonata
  1. Tez No: 951786
  2. Yazar: İREM GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL DAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Franz Schubert (1797-1828) özellikle liedleriyle tanınmış bir bestecidir. Operalar, senfoniler ve oda müziği eserlerinin yanı sıra impromptular, danslar ve piyano sonatları da bestelediği eserler arasında yer almaktadır. Tekniğin yanı sıra müzikal ifadenin ön plana çıktığı piyano sonatları, piyano eserleri arasında önemli bir yere sahiptir. Piyano sonatlarında geleneksel sonat formunu tonal ve armoni açısından zenginleştirerek kullanmıştır. Lied bestecisi olmasının etkisiyle liedlerindeki lirizmi sonatlarına da yansıtmıştır. Bu lirizm özellikle son sonatlarında hissedilmektedir. Schubert'in son piyano sonatları içerisinde yer alan La Majör D. 959 Piyano Sonatı, bu özellikleri bünyesinde barındıran en önemli örneklerden biridir. Bu araştırmada Franz Schubert'in yaşamı, müzik stili, eserleri ve piyano sonatları hakkında bilgi verildikten sonra son üç piyano sonatı arasında yer alan La Majör D. 959 Piyano Sonatı müzikal, form ve teknik açıdan incelenmiştir. Bu çalışmada bu sonatı icra etmek isteyen müzisyenler için eserin daha iyi anlaşılması ve daha iyi icra edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Franz Schubert (1797-1828) is a composer who especially known for his lieder. As well as operas, symphonies, works of chamber music, impromptus, dances and piano sonatas are among his compositions. His piano sonatas, in which musical expression has come into prominence besides technical proficiency, occupy a significant place within his piano compositions. In his piano sonatas, he used the traditional sonata form by enriching it with regard to tonally and harmonically. As a lied composer, he conveyed the lyricism found in his lieder into his sonatas. It is particularly felt in his last sonatas. The Piano Sonata in A Major D. 959, among his last piano sonatas, is one of the most important examples that embody these features. In this research, after giving information about Franz Schubert's life, music style, works and piano sonatas, the Piano Sonata in A Major D. 959, which is among his last three piano sonatas, was analysed in terms of musical, formal and technical aspects. This study aims to provide a better understanding and performance of the work for musicians who intend to perform this sonata.