Franz Peter Schubert'in D. 821 La Minör Arpeggione ve Pianoforte Sonatı'nın form ve viyolonsel tekniği açısından incelenmesi, çalışma yöntemlerine yönelik öneriler
Examination of Franz Peter Schubert's D. 821 La Minor Arpeggione and Pianoforte Sonate in terms of form and cello techniques, suggestions for working methods
- Tez No: 882159
- Danışmanlar: DOÇ. MELİH KARA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında viyolonsel repertuvarının yapı taşı niteliğindeki eserlerinden olan Franz Peter Schubert'in arpeggione enstrümanı için yazdığı D. 821, la minör tonalitesindeki Arpeggione ve Pianoforte Sonatı, form ve viyolonsel tekniği açısından kapsamlı olarak incelenmiş, icracılara eserle ilgili teknik ve müzikal tavsiyelerde bulunulmuştur. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü, yaylı çalgıların organolojik gelişimini ele almış olup, viyolonselin günümüze kadarki tarihsel süreçte geçirdiği fiziki değişimler üzerinde dururken, ikinci bölüm Schubert'in hayatı, kişiliği ile eserlerine yapısal çerçeveden bakarak Arpeggione ve sonat formu üzerinde durmaktadır. Üçüncü bölümde ise D. 821, La Minör tonalitesindeki Arpeggione ve Pianoforte Sonatı'nın yapısı incelenmiş ve viyolonsel tekniği açısından icracılara teknik ve müzikal önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Franz Peter Schubert's Sonate for Arpeggione and Pianoforte, D. 821 in A minor, a cornerstone of the cello repertoire, has been comprehensively examined in terms of its form, structure, and cello technique. The study consists of three main sections. The first section delves into the organological development of string instruments, focusing on the physical changes the cello has undergone throughout its historical evolution. The second section explores Schubert's life, personality, and works, providing a structural framework for understanding the Arpeggione and Pianoforte Sonate within the context of his compositions. The third section conducts a detailed analysis of the Arpeggione and Pianoforte Sonate in A minor, D. 821, examining its form and structure, as well as providing technical and musical insights for performers. By analyzing the piece from both technical and musical perspectives, this study offers practical recommendations to aid performers in mastering the challenges posed by the Arpeggione Sonate.