Çocuk emeği ile mücadeleye yönelik faaliyetler: 2000-2023 yılları arasında Türkiye'de işçi sendikaları konfederasyonlarının yayın arşivlerinin incelenmesi
Activities against child labor: Review of publication archives of workers' confederations in Turkey between 2000-2023
- Tez No: 897460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREP KIROĞLU BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı; günümüzde çalışma yaşamında ve toplumsal yaşamda ortak sorun alanı olan çocuk emeği kullanımına karşı yürütülmekte olan sendikal mücadelenin işlevini ve önemini gündeme getirmektir. Çalışmada, 2000-2023 yılları arasında, işçi sendikaları konfederasyonlarına ait yayın arşivlerinin, çocuk emeği kullanımına karşı mücadele faaliyetleri ve mücadele sürecine etkileri incelenmektedir. Türkiye'de çocuk emeği kullanımına karşı yürütülen mücadelenin ikincil temel yürütücüsü konumundaki işçi sendikaları konfederasyonları, giderek büyüyen bu sorun karşısında, ulusal ve uluslararası direktifler, ekonomik ve siyasi politikalar ile değişen küresel yapıdan etkilenmektedir. Bu süreç Türkiye'deki çocuk emeği mücadelesinde işçi sendikaları konfederasyonlarını toplumsal duyarlılığı öne çıkaran birer aktör konumuna getirmiştir. Bu çalışmada, çocuk emeği kavramını ortaya çıkaran dönemler ve özellikler incelenmektedir. Türkiye'de sendikal hareket, çocuk emeği kullanımı sorununa yoksulluk sorunu ile bağlantılı olarak yaklaşmaktadır. Bu çalışmada da çocuk emeği kavramı ve yoksulluk arasındaki bağlantı, Türkiye'de 2000 yılından itibaren yaşanan başta ekonomik krizler olmak üzere sendikal faaliyetlere yön veren dönemler dikkate alınarak çocuk emeği kullanımı ile mücadele farklı bir bakış açısı ile değerlendirilmiştir. Çalışmayı öne çıkaran bir diğer husus ise işçi sendikaları konfederasyonlarına ait yayınlarında çocuk emeği kullanımı konusunu gündeme getirme şekillerinin incelenmesidir. Son olarak yukarıda ifade edilen unsurlarla birlikte Türkiye'de çocuk emeği sorununa ait çözüm bekleyen alanların önceliği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In The purpose of this study is to bring to the agenda the function and importance of the struggle against the use of child labor, which is a common problem area in working life and social life today. The publication archives of labor union confederations are evaluated for the struggle against the use of child labor between the years 2000-2023 and their effects on this process. Labor union confederations, which are the secondary main implementers of the struggle against the use of child labor in Turkey, are affected by national and international directives, economic and political policies and the changing global structure in the face of this growing problem. This process has made labor union confederations an actor that highlights social sensitivity in the struggle against child labor in Turkey. This study examines the periods and characteristics that brought the concept of child labor into being. The general approach of unions in Turkey addresses the concept of child labor through the problem of poverty. The connection between the concept of child labor and poverty is highlighted. A different perspective is gained by examining the struggle against the use of child labor by taking into account the periods that shaped union activities, especially the economic crises that occurred after 2000. Another aspect that makes the study stand out is that it brings the use of child labor to the agenda with different themes in the publication archives of labor union confederations. Finally, with the elements mentioned above, the priority of the areas awaiting a solution regarding the child labor problem in Turkey is determined.