Okul yöneticilerinin yöneticilik görevlerinden istifa süreçlerinin incelenmesi
Investigation of the resignation processes of school administrators from their administrative duties
- Tez No: 897502
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada okul yöneticilerinin görevlerinden istifa nedenleri ve bu süreçte yaşadıkları deneyimleri araştırılmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasından yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, okul yöneticisi olarak görev yapmaktayken bu görevinden istifa ederek öğretmenlik görevine dönmüş olan 23 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma İstanbul ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenler kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın veri toplama yöntemi, nitel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan görüşmedir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme soruları, araştırmacı tarafından önceden hazırlanarak araştırmaya katılan öğretmenlere sorulmuştur. Veriler tematik analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları olarak, okul yöneticilerinin istifa nedenleri ile ilgili altı tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar; yönetsel sorunlar, adaletsizlik, özlük hakları, parasal sorunlar, işin niteliğiyle ilgili sorunlar ve bireysel sorunlardır. Sıralamada yönetsel sorunlar ilk sırada yer almaktadır. Okul yöneticileri yönetsel sorunlar olarak; yetki azlığı, sorumluluk fazlalığı, zorunlu yer değişikliği uygulaması, okulların bütçesinin olmaması ve evrak işlerinin fazlalığını bildirmişlerdir. Adaletsizlik nedenleri arasında, üst kademe yöneticilerin liyakatsizliği ve üst kademe yönetiminden destek görmemeyi bildirmişlerdir. Özlük hakları nedenleri arasında okul yöneticiliğinin kadro görevi olmaması ve izin süresinin azlığını bildirmişlerdir. Parasal sorunlar arasında maddi getirisinin yetersiz olmasını bildirmişlerdir. İşin niteliğiyle ilgili sorunlar arasında iş yükü fazlalığını bildirmişlerdir. Bireysel sorunlar arasında aileye zaman ayıramama, sağlık sorunları, kendine vakit ayıramama ve öğretmenlik yapmak istemeyi bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the reasons why school administrators resign from their positions and their experiences in this process. Case study, one of the qualitative research designs, was utilized in the study. The study group of the research consists of 23 teachers who resigned from their positions as school administrators and returned to teaching. The research was conducted in Istanbul. The teachers participating in the study were determined by snowball sampling method. The data collection method of the research is interview, which is widely used in qualitative research. The data were collected through a semi-structured interview form. The interview questions were prepared in advance by the researcher and asked to the teachers participating in the study. The data were analyzed using thematic analysis technique. As the findings of the study, six themes emerged regarding the reasons for school administrators' resignation. These themes are administrative problems, injustice, personal rights, monetary problems, problems related to the quality of work and individual problems. Administrative problems ranked first in the ranking. School administrators reported lack of authority, excessive responsibility, compulsory relocation, lack of budget and excessive paperwork as administrative problems. Among the reasons for injustice, they reported the lack of merit of senior managers and lack of support from senior management. Among the reasons for personal rights, they reported that school administration is not a tenure position and the lack of vacation time. Among monetary problems, they reported insufficient financial return. Among the problems related to the quality of the job, they reported excessive workload. Among personal problems, they reported not having time for family, health problems, not having time for themselves and wanting to teach.