Marka deneyimi, marka farkındalığı ve marka tatmini ilişkisi: Ankara'daki otel işletmeleri üzerine bir araştırma
Relationship between brand awareness, brand experience and brand satisfaction: A study on hotels in Ankara
  1. Tez No: 897501
  2. Yazar: EBRU ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada marka farkındalığı, marka deneyimi ve marka tatmininin aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ele alınan marka farkındalığı, marka deneyimi ve marka tatmini ilişkisinin küreselleşen dünya üzerinde tüm sektörlerde ve turizm sektöründe de fark yaratmak adına büyük önem taşıdığı düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın alt problemleri şu şekilde ifade edilebilir: Marka farkındalığı, marka deneyimi ve marka tatmini ile ilişkili midir? Şehir otellerinde marka tatmini önemi nedir? Söz konusu otellerin müşterilerinin marka tatmini ve marka farkındalığı ilişkisine bakışları nasıldır? Çalışma amacına yönelik olarak seçilmiş olan beş farklı otelden 250 müşterinin katılımı ile EkimAralık 2023 tarihleri arasında araştırma yapılmıştır. Yüz yüze anket yöntemi ile veriler toplanmış SPSS 22 programı aracılığıyla değerlendirilmiş ve analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar marka farkındalığı, marka deneyimi ve marka tatmininin müşteri sadakati üzerinde anlamlı etkisi olduğunu göstermektedir. Araştırmada sözü geçen marka farkındalığı; tüketicilerin bir markayı tanıma ve hatırlama derecesiyle ilgilidir ve genellikle reklam ve pazarlama çabaları aracılığıyla artırılmaya çalışılır. Bu müşterilerin bir markayı rakiplerinden ayırt etmelerini sağlar ve genellikle satın alma tercihleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Marka deneyimi ise, müşterilerin markayla olan tüm etkileşimlerinden elde ettikleri bütünsel izlenimleri kapsar. Bu, ürünün kendisinden, müşteri hizmetlerine, mağaza atmosferinden dijital etkileşimlere kadar geniş bir yelpazede deneyimler içerir. Marka tatmini, müşterilerin beklentilerinin karşılanması veya aşılması sonucunda oluşan olumlu duygusal durumdur ve tekrar tekrar o markayı tercih etme olasılığını artırır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is in a relationship between brand awareness, brand experience and brand satisfaction. The research focuses on the relationship between brand awareness, brand experience, and brand satisfaction in the tourism sector globally and specifically in the hotel industry. Given the increasing significance of branding in rapidly growing sectors like tourism, it is considered essential. In this context, the identified problems could be addressed as follows: Is there relationship between brand awareness, brand experience, and brand satisfaction? How important is brand satisfaction in city hotels? What are the perspectives of the customer of these hotels regarding the relationship between brand satisfaction and brand awareness? The research was conducted with the participation of 300 customers city hotels between october and december 2023. The data collected through face-to-face surveys were evaluated using the SPSS 22 program and subjected to analysis. The result shows that brand awareness, brand experience, and brand satisfaction do not have a significant impact on customer loyalty and satisfaction. Mention in the research Brand awareness; is related to the extent to which consumers recognize and remember a brand, and it is often enhanced through advertising and marketing efforts. This enables customers to distinguish a brand from its competitors and often has a significant impact on purchasing decisions. Brand experience encompasses the holistic impression that customers gain from all their interactions with a brand. This ranges from the product itself, customer service, the atmosphere of the store, to digital interactions. Brand satisfaction arises when customers' expectations are met or exceeded, leading to a positive emotional state that increases the likelihood of repeatedly choosing the brand.