Ortaokul matematik öğretmenlerinin kesir-ondalık gösterim-yüzde kavramlarına dair algıları ve bu kavramların öğretim sırasına ilişkin görüşleri
Middle school mathematics teachers' perceptions on fraction-decimal-percent concepts and their opinions on the order of teaching these concepts
- Tez No: 897504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin kesir-ondalık gösterim-yüzde kavramlarına dair algıları ve bu kavramların hangi sırada öğretileceğine ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin 8 farklı ilinde görev yapan 135 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle hazırlanmış 7 açık uçlu görüşme sorusundan oluşan form kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucu, birden çok matematik eğitimcisi tarafından uzlaşmaya varılan kod ve kategoriler oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda öğretim sırasının mevcut haliyle kalması gerektiği görüşü ortaya çıkarken, bu konuların öğretim sırasının değiştirilmesi gerektiğini gerekçeleriyle sunan görüşler de bulunmaktadır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle, kesirlerde işlemlerden önce yüzdeler konusunun öğretilmesi gibi matematik eğitimi literatürüne faydalı olacağı düşünülen çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine middle-school mathematics teachers' perceptions of the concepts of fraction-decimal-percentage and their opinions about the order in which these concepts should be taught. The study group consists of 135 middle school mathematics teachers working in 8 different provinces of Turkey. A form consisting of 7 open-ended interview questions prepared with the semi-structured interview technique was used to collect research data. The obtained data were analyzed by content analysis method. As a result of the analysis, codes and categories were created that were reconciled by multiple mathematics educators As a result of the research, while the opinion emerged that the teaching order should remain in its current form, there are also opinions that provide reasons why the teaching order of these subjects should be changed. Based on the results obtained, various suggestions that are thought to be beneficial to the mathematics education literature, such as teaching percentages before fraction operations, are presented.