Ücretsiz aile işçiliğinde sosyal güvenliğin yeri
The place of social security in unpaid family labour
- Tez No: 897509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Sosyoloji, Insurance, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ücretsiz aile işçisi kavramı geçmişte var olduğu gibi bugün de vardır. Ücretsiz aile işçisi kavramı sadece kavramsal nitelikte değildir. Her ailenin yaşam tarzının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Genel olarak kavramın karşılığı olarak kadınlar karşımıza çıkmaktadır. Ücretsiz aile işçisi konumunda olan kadınlar geleneksel faktörler başta olmak üzere ekonomik, sosyal vb. faktörlerle beraber bu kimliği kazanmak zorunda kalmışlardır. Toplumsal cinsiyet rolleri doğrultusunda mecburen kazanılan bu roller zamanla kadınların kendi istekleri doğrultusunda devamlılık sağlamıştır. Kendi istekleri üzerine yaptıkları ücretsiz aile işçiliği herhangi bir maddi karşılığı olmayan bir hizmettir. Bu durum toplumsal ve bireysel sorunlarla beraber sosyal güvenlik sistemini doğrudan etkilemektedir. Kadınlar kayıt dışı çalışmaktadırlar. Herhangi bir sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değildirler. Fakat eşleri, babaları ya da çocukları üzerinden sosyal güvenlik haklarından faydalanmaktadırlar. Bu süreç sosyal güvenlik sisteminin ekonomik dengesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Ücretsiz aile işçileri sosyal güvenlik fonuna bir katkısı olmadığı halde alınan hizmetler doğrultusunda fondan sağlanan imkanlardan faydalanmaktadır. Bu durum az gelir çok gider dengesini oluşturur. Sosyal güvenlik sistemini işleyişini olumsuz etkilediği için sağlanacak diğer hizmetlerin aksamasına neden olmaktadır. Ücretsiz aile işçisi niteliğinde olan kadınlar yüksek prim nedeniyle sosyal güvenlik sistemine dahil olmamaktadırlar. Bu sebeple ücretsiz aile işçileri ödeyecekleri primi kendilerinin belirleyebilecekleri bir sistem olan BES'e kayıt olmaları gerekmektedir. Anahtar Kelimeler Ücretsiz aile işçisi, kayıt dışı istihdam, toplumsal cinsiyet, BES, sosyal güvenlik
Özet (Çeviri)
The concept of unpaid family worker exists today as it existed in the past. The concept of unpaid family worker is not only conceptual. It has emerged as a result of the lifestyle of each family. In general, women appear as the equivalent of the concept. Women who are in the position of unpaid family workers have had to gain this identity with traditional factors, economic, social, etc. factors. These roles, which were compulsorily acquired in line with gender roles, continued over time in line with women's own wishes. The unpaid family labour they perform on their own will is a service without any financial return. This situation directly affects the social security system along with social and individual problems. Women work unregistered. They are not registered to any social security system. However, they benefit from social security rights through their husbands, fathers or children. This process negatively affects the economic balance of the social security system. Although they do not contribute to the social security fund, they benefit from the opportunities provided by the fund in line with the services received. This situation creates a balance of low income and high expenditure. Although unpaid family workers do not contribute to the social security fund, they benefit from the opportunities provided by the fund in line with the services received.This situation creates a balance of less income and more expenditure. Since it negatively affects the functioning of the social security system, it causes disruption of other services to be provided. Women who are unpaid family workers are not included in the social security system due to high premiums. For this reason, unpaid family workers should be enrolled in the BES, a system where they can determine the premium they will pay. Keywords Unpaid family worker, unregistered employment, gender, BES, social security