Lise öğrencilerinin sınav kaygısı ile akademik ve genel benlik algılarının incelenmesi
Investigation of high school students' exam anxiety and academic and general self-perception
  1. Tez No: 897520
  2. Yazar: AYNUR ŞİRALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, Lise Öğrencilerinin Sınav Kaygısı İle Akademik ve Genel Benlik Algılarının İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, lise 9. 10. 11. 12 sınıfta öğrenim gören toplam 176 öğrencidir. Araştırmada ilişkisel tarama mödeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Forum, Akademik benlik Kavramı Ölçeği, Sınav Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Uygulanan veri toplama araçlarından elde edilen verilere göre sayısal Yetenek ile Kuruntu arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki; Sınav Tutumu Toplamı arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Sanat İlgisi ile Kuruntu arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki; Duyuşsallık arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki; Sınav Tutumu Toplamı arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Sonuçlar alan yazındaki araştırmalar ile karşılaştırılarak tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine high school students' exam anxiety and academic and general self-perceptions. The study group of the research consists of a total of 176 students studying in the 9th, 10th, 11th, 12th grades of high school. Relational screening method was used in the study. Personal Information Forum, Academic SelfConcept Scale, Test Anxiety Scale were used as data collection tools in the study. According to the data obtained from the applied data collection tools, there is a weak negative relationship between numerical ability and delusion; There is a weak negative correlation between the Exam Attitude Total. A weak positive relationship between Art Interest and Delusion; A weak positive relationship between affective and affective; There is a weak positive relationship between the Exam Attitude Total. The results were discussed by comparing them with the researches in the literature and suggestions were made.