Özel güvenlik ve koruma programı öğrencilerinin meslek ve üniversite tercih eğilimleri: Karabük Üniversitesi Eskipazar Meslek Yüksekokulu özelinde bir araştırma
Occupational and university preference tendencies of private security and protection programme students: A research on Karabük University Eskipazar Vocational High School
  1. Tez No: 897522
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapılan bu çalışma özel güvenlik ve koruma programında öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinin meslek ve üniversite tercih eğilimlerinin tespiti amacıyla oluşturulmuştur. Bu kapsamda yapılan çalışmanın örneklemini Karabük Üniversitesi Eskipazar Meslek Yüksekokulunda öğrenim görmekte olan özel güvenlik ve koruma programı öğrencileri oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın kapsamını Eskipazar Meslek Yüksekokulunda kayıtlı 171 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden ulaşılabilen 108 kadarı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, veri toplama yöntemi olarak anket formu kullanılmıştır.Anket formu bölüm tanıtıcı bilgiler,“program seçme faktörleri ölçeği”ve“üniversite tercih faktörleri ölçeği”kısımlarından oluşmaktadır. Yapılan bu çalışmanın ile özel güvenlik ve koruma program öğrencilerinden hareket ile özel güvenlik sektörünün öneminin arttırılmasına , meslek yüksekokullarındaki özel güvenlik ve koruma programlarının eğitim kalitesinin yükseltilmesine ve özel güvenlik ve koruma program öğrencilerinin mesleğe dair beklentilerinin ortaya çıkartılması konusunda katkı sağlanmak istenilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the occupational and university preference tendencies of university students studying in private security and protection programme. In this context, the sample of the study consists of students of private security and protection programme who are studying at Eskipazar Vocational School of Karabük University. Relational screening model was used in the research. The scope of the study consists of 171 students enrolled in Eskipazar Vocational School. Of these students, 108 students who can be reached constitute the sample of the study. Within the scope of the study, a questionnaire form was used as a data collection method. The questionnaire form consists of department introductory information,“programme selection factors scale”and“university preference factors scale”. With this study, it is aimed to contribute to increasing the importance of the private security sector, improving the quality of education of private security and protection programmes in vocational colleges and revealing the expectations of private security and protection programme students about the profession.