Sigortacılık ürünlerinin bilinirliği ve müşteri sadakati
Awareness of insurance products and customer loyalty
- Tez No: 897523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma sigortacılık kavramı, sigortacılık ürünleri ile müşteri arasındaki bağlılığı incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma öncelikle müşterilerin sigorta ürünlerinin seçimlerini yaparken hangi kriterlere önem verdiği hangi konulara dikkat ettiği ekonomik ve sosyal olarak hangi kriterlerden etkilenerek seçimlerini yaptığının analizlerinin çıkartıldıktan sonra bir sonuca bağlanarak hem sektöre hem de müşterilere farklı bir bakış açısı ile katkılar sunmaktadır. Yapılan bu çalışma İstanbul bölgesindeki sigorta sektör çalışanları, beyaz yakalılar ve mavi yakalılar bir kısmı ile yüz yüze, bir kısmı ile online olarak anket tarzında yapılmış ve veriler elde edilerek müşteri ve sigorta hakkında ilişki incelenmiştir. Çalışmamızdaki ana amaca uygun olarak müşterilerin sigorta hakkındaki görüş ve önerileri hakkında fikir sahibi olunmuş, müşterilerin bakış açıları, istekleri, önerileri hakkında fikir elde edilmiştir. İlgili veriler SAS istatistik programı ile tablolara ve grafiklere detaylıca aktarılmıştır. Çıkarılan sonuç çerçevesinde müşterilerin sigorta şirketlerine olan bağlılıkları, sigorta ürünlerinin çeşitliliği, bilinirliği, müşterilerin sigorta şirketlerine olan güveni sigorta şirketlerinin müşteri kazanmak için yapmış olduğu doğru ve yanlışlar ortaya çıkartılarak sonuçlandırılmış ve çıkan sonuçlara ilişkin önerilerde bulunularak literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the concept of insurance, the loyalty between insurance products and customers. The study firstly analyzes which criteria customers care about when choosing insurance products, which issues they pay attention to, and which criteria they are influenced by economically and socially, and then draws a conclusion, thus contributing to both the sector and the customers from a different perspective. This study was conducted in the form of a survey with insurance sector employees, white-collar and blue-collar workers in the Istanbul region, some face to face and some online, and the relationship between customers and insurance was examined by obtaining data. In accordance with the main purpose of our study, an idea was obtained about customers' opinions and suggestions about insurance, and an idea was obtained about customers' perspectives, wishes and suggestions. Relevant data were transferred in detail to tables and graphs with the SAS statistical program. Within the framework of the results obtained, the loyalty of customers to insurance companies, the diversity and awareness of insurance products, the trust of customers to insurance companies were concluded by revealing the right and wrong actions of insurance companies to gain customers, and it was aimed to contribute to the literature by making suggestions regarding the results.