Sosyal sermayenin ekonomik performans ile ilişkisi ve refah açısından önemi
The relationship of social capital with economic performance and its importance in terms of well being
- Tez No: 897534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Sosyal sermaye, insan davranışını etkileyen ekonomik olmayan güven, ağlar ve normlar gibi unsurları içeren, faydaları ekonomik performansı olumlu etkilemekle sınırlı kalmayıp gelişmiş, gelişmekte olan ya da az gelişmiş tüm toplumların refahına katkı sağlayan gayri maddi sermaye türüdür. Aynı zamanda Dünya Bankası tarafından kalkınmanın“kayıp halkası”olarak nitelendirilmiştir. Gelir düzeyi ve ekonomik büyüme, ekonomik performansın bir ölçüsü olup ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında tek başına yeterli birer ölçüm değildir. Beklenti ve tercihleri yakalayabilen öznel refah ölçümleri, ülkelerin gelişmişlik ve refah düzeylerinin belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla uygulanacak politikalar ile ekonomik performansın yanı sıra bireylerin memnuniyetinin ve mutluluğunun da amaçlanması gerekmekte olup sosyal sermaye her iki amaca da hizmet edebilecek olan önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı sosyal sermayenin ekonomik performans ve öznel refah üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amacı gerçekleştirmeye yönelik olarak 1994-2022 dönemine ait veriler kullanılarak tüm gelir gruplarından 77 ülke için sosyal sermayenin ekonomik performans üzerindeki etkileri panel sabit etkiler modeli ve öznel refah üzerindeki etkileri ise görünürde ilişkisiz regresyon yöntemi (SUR) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular; genelleştirilmiş güven ile temsil edilen sosyal sermayenin gelir düzeyi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını, ancak öznel refahı arttırdığını ve gelir düzeyinin ise öznel refah üzerinde oldukça mütevazi bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Social capital is a type of intangible capital that includes non-economic elements such as trust, networks and norms that affect human behavior and whose benefits are not limited to positively affecting economic performance but also contribute to the well being of all developed, developing or underdeveloped societies. It has also been described as the“missing link”of development by the World Bank. Income level and economic growth are measures of economic performance and are not sufficient measurements alone to compare the development levels of countries. Subjective well being measurements that can capture expectations and preferences have an important place in determining the development and well being levels of countries. Therefore, the policies to be implemented should aim for the satisfaction and happiness of individuals as well as economic performance, and social capital emerges as an important resource that can serve both purposes. In this context, the aim of the study is to determine the effects of social capital on economic performance and subjective well-being. To achieve this aim, using data for the period 1994-2022 for 77 countries from all income groups, the effects of social capital on economic performance were analyzed using the panel fixed effects model and the effects on subjective well being using the seemingly unrelated regression method (SUR). The findings show that social capital, represented by generalized trust, does not have a significant effect on the level of income, but it increases subjective well being and the level of income has a rather modest effect on subjective well-being.