Konteyner limanlarında yeşil pazarlama uygulamaları: Güney Marmara örneği
Green marketing practices in container ports: The case of South Marmara
- Tez No: 897564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzdeki en önemli konulardan biri sürdürülebilirliktir. Sürdürülebilirlik, her sektörde olduğu gibi denizcilik sektöründe de çok önemli bir konuma yerleşmiştir. Özellikle son 20 yılda küreselleşmenin etkisi ile birlikte limanların kullanımının artması ve beraberinde artan çevresel kirlilikler liman operasyonlarında sürdürülebilir uygulamaların önemini arttırmıştır. Limanlarda sürdürülebilir uygulamaların önemi arttıkça, yeşil pazarlama stratejileri, liman operatörleri tarafından daha çok önemsenmeye ve tercih edilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda yeşil pazarlama araçları konteyner limanlarında sürdürülebilirlik ilkesinin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı denizcilik sektörünün merkezi konumunda olan limanların pazarlama faaliyetlerini çevreye duyarlı olarak gerçekleştirip gerçekleştirmediğini araştırmaktır. Yapılan bu çalışmada konteyner limanlarında yeşil ürün, yeşil fiyat, yeşil dağıtım ve yeşil tutundurma faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Konteyner limanlarında yeşil pazarlamaya geçişte ne gibi dönüşümler oldu, çevresel etkiler nasıl minimum düzeye indirgenmeye çalışıldı, sosyal, ekonomik ve ekolojik açıdan ne gibi avantajlar sağlandı, limanlarda yeşil fiyat, yeşil tutundurma ve dağıtım ekseninde gerçekleştirilen faaliyetler neler ve gelecekte bununla ilgili ne gibi öngörüler var, araştırılıp analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Güney Marmara'daki konteyner limanlarının sürdürülebilir misyon ve vizyon stratejilere odaklandığı, devlet düzenlemeleri ve kanun destekleri ile yeşil limancılığın desteklendiği, genel olarak otomasyon sistemleri üzerinden dijitalleşmeye gidildiği, liman operasyonlarında biodizel enerji tüketen ekipmanlara yatırım yapılarak çevre üzerindeki olumsuz etkinin minimum düzeye indirgenmeye çalışıldığı, limanlarda çevresel farkındalığa yönelik herhangi bir fiyat belirleme stratejisinin bulunmadığı ve limanların yeşil tutundurma sayesinde müşteri sadakatinin arttırarak şirket olarak markalaşmaya katkı sağlandığı tespit edilmiştir. Genel olarak Güney Marmara'daki konteyner limanlarının yeşil pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirme konusunda çevreye duyarlı oldukları sonucuna varılmıştır. Çalışmada nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile liman yöneticileriyle gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler yapılmış ve Güney Marmara Bölgesi konteyner limanları üzerinde yeşil pazarlama uygulamaları araştırılıp değerlendirilmesi sunulmuştur. Ayrıca Maxqda yazılım sistemi kullanılarak kodlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues today is sustainability. Sustainability has become very important in the maritime sector, as in every sector. Especially in the last 20 years, the increase in the use of ports due to the impact of globalization and the increasing environmental pollution have increased the importance of sustainable practices in port operations. As the importance of sustainable practices in ports increases, green marketing strategies have become more important and preferred by port operators. In this context, green marketing tools have become one of the most important tools of the sustainability principle in container ports. The main purpose of this study is to investigate whether the ports, which are the center of the maritime sector, carry out their marketing activities in an environmentally sensitive manner. This study focuses on green product, green price, green distribution and green promotion activities in container ports. What kind of transformations occurred in the transition to green marketing in container ports, how environmental impacts were tried to be minimized, what kind of advantages were provided in terms of social, economic and ecological aspects, what activities were carried out in ports in terms of green price, green promotion and distribution and future predictions regarding this were investigated and analyzed. As a result of the research, it was determined that the container ports in Southern Marmara focus on sustainable mission and vision strategies, green port operations are supported by state regulations and legal support, digitalization is generally carried out through automation systems, investments are made in equipment that consumes biodiesel energy in port operations to minimize the negative impact on the environment, there is no price determination strategy for environmental awareness in the ports, and the ports contribute to branding as a company by increasing customer loyalty thanks to green promotion. In general, it was concluded that the container ports in Southern Marmara are environmentally sensitive in carrying out green marketing activities. Qualitative analysis method was used in the study. Face-to-face interviews were conducted with port managers using semi-structured interview technique and green marketing practices on container ports in the Southern Marmara Region were investigated and evaluated. Coding was also done using the Maxqda software system