Örgütsel destek algısının çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkisinde bilgi ataleti ve örgütsel değişime yönelik tutumun rolü: Bir araştırma
The role of knowledge inertia and attitude towards organizational change in the effect of perceived organizational support on employee creativity: A research
  1. Tez No: 897572
  2. Yazar: ITIR HASIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel destek algısının çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkisinde bilgi ataleti ve örgütsel değişime yönelik tutumun rolünü belirlemektir. Bu kapsamda araştırma altı kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısımda problem, amaç, önem, varsayımlar ve sınırlılıklar sunulmuştur. İkinci kısımda araştırmanın ana kavramlarını açıklayan kavramsal çerçeve sunulmuştur. Üçüncü kısımda literatür taraması ve hipotezler sunulmuştur. Dördüncü kısımda araştırmanın yöntemi, beşinci bölümde araştırmanın bulguları sunulmuştur. Son olarak altıncı kısımda, araştırmanın sonucu değerlendirilmiş, araştırmacılara ve yöneticilere yönelik tavsiyeler sunulmuştur. Çalışmada ihtiyaç duyulan veriler, Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren bir maden ve kimya firmasına bağlı bir işletmede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini kimya firmasının Bandırma'da bulunan işletmesinde çalışan 8400 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini mühendis, memur, işçi olarak çalışan 642 katılımcı oluşturmaktadır. Örneklemden veri elde etmek amacıyla katılımcılara kolayda örnekleme yönteminden yararlanılarak anket uygulanmıştır. Toplanan veriler paket programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin neticesinde, örgütsel destek algısının çalışan yaratıcılığına etkisinde örgütsel değişime yönelik tutumun ve bilgi ataletinin aracılık etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the role of knowledge inertia and attitude towards organizational change in the effect of perceived organizational support on employee creativity. In this context, the research consists of six parts. In first section, the problem, purpose, importance, assumptions and limitations are presented. In second section, the conceptual framework explaining the main concepts are presented. In third section, literature review and hypotheses are presented. In fourth section, the research method is presented, in fifth section, findings of the research are presented. In sixth section, the results of the research were evaluated and recommendations for researchers and managers were presented. This research was carried out in a business affiliated with a mining and chemical company operating in Turkey. The population of the research consists of 8400 employees working at the chemical company's facility in Bandırma. The sample of the research consists of 642 participants working as engineers, civil servants and workers. In order to obtain data from the sample, a survey was administered to the participants using the convenience sampling method. The collected data were analyzed through package programs. According to the results obtained in the research, it was determined that the attitude towards organizational change and knowledge inertia had mediating effects on the effect of perceived organizational support on employee creativity.