Vergi kaçakçılığı suçunda ceza indirimi şeklindeki etkin pişmanlık uygulamasının anayasal ilkeler çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the effective repentance application in the form of penalty reduction in the offence of tax evasion within the framework of constitutional principles
- Tez No: 897573
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN BOZDOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Devlet, kamu hizmetlerini finanse edebilmek için vergi gelirlerine büyük ölçüde bağımlıdır. Ancak, vergi ödemelerinin gönüllülük esasına dayanmaması, bazı bireylerde vergi yükümlülüğüne karşı direnç oluşturmakta ve vergi kaçakçılığı gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu durum, devletin vergi gelirlerinde ciddi kayıplara neden olmakta ve kamu hizmetlerinin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. Dolayısıyla, vergi kaçakçılığını önlemek ve vergi kayıplarını en aza indirmek için etkili düzenlemeler yapmak devletin öncelikli görevlerindendir. Ancak, bu düzenlemeler bazen vergi adaletini zedelemekte ve hukuki güvenliği sarsmaktadır. 7394 sayılı Kanun, bu bağlamda yapılan önemli değişikliklerle vergi kaçakçılığı suçlarının cezai düzenlemelerine dair önemli bir örnek teşkil etmektedir. Çalışmada, literatür tarama yöntemi kullanılarak vergi kaçakçılığı suçlarında uygulanan ceza indirimi ve etkin pişmanlık düzenlemeleri, anayasal vergilendirme ilkeleri açısından incelenmiştir. 7394 Sayılı Kanun ile Vergi Usul Kanunu'nun 359.maddesinde önemli değişiklikler yapılmıştır. Yapılan düzenlemelerle birlikte vergi kaçakçılığı suçları için öngörülen cezaların üst sınırları arttırılmış, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan zincirleme suç hükmü Vergi Usul Kanunu'na eklenerek uygulanacak şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca, etkin pişmanlık düzenlemesiyle vergi kaçakçılığı suçlarına dair hapis cezalarında, soruşturma, kovuşturma ve infaz süreçlerinde farklı oranlarda indirimler öngörülmüştür. Çalışmanın amacı, etkin pişmanlık düzenlemesinin anayasal ilkeler olan eşitlik, adalet, belirlilik ve hukuki güvenlik açısından değerlendirilmesidir. Çalışmada, bu düzenlemenin anayasal ilkelerle uyumu ele alınmış ve ortaya çıkan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The state relies heavily on tax revenues to finance public services. However, the lack of a voluntary basis for tax payments can lead some individuals to resist their tax obligations, resulting in negative outcomes such as tax evasion. This not only causes significant losses in state tax revenues but also threatens the sustainability of public services. Therefore, it is crucial for the state to implement effective measures to prevent tax evasion and minimize tax losses. Nevertheless, these measures can sometimes undermine tax justice and compromise legal certainty. Law No. 7394 serves as an important example in this context, introducing significant amendments to the penal regulations concerning tax evasion crimes. This study employs a literature review method to analyze the penalty reduction and effective remorse provisions for tax evasion crimes from the perspective of constitutional taxation principles. Significant amendments have been made to Article 359 of the Tax Procedure Law with Law No. 7394. These amendments have increased the upper limits of penalties for tax evasion crimes, and the repeated crime provisions from the Turkish Penal Code have been incorporated into the Tax Procedure Law. Additionally, the effective remorse provision introduces varying reductions in prison sentences during the investigation, prosecution, and execution stages of tax evasion cases. The aim of this study is to evaluate the effective remorse provision in light of constitutional principles such as equality, justice, clarity, and legal certainty. The study examines the alignment of this regulation with constitutional principles and proposes solutions to address the issues identified.