Konaklama işletmelerinde algılanan örgütsel destek ile duygusal emeğin, üretkenlik karşıtı iş davranışı üzerine etkisinde, iş yaşam dengesinin aracı rolü
Mediator role of work-life balance in the effect of perceived organizational support and emotional labor on counterproductive work behavior in hospitality businesses
- Tez No: 897571
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı; konaklama işletmelerinde istihdam edilen çalışanların, üretkenlik karşıtı iş davranışları sergilemelerinde, algıladıkları örgütsel desteğin ve duygusal emeğin etkili olup olmadığını araştırmak ve bu etkide iş yaşam dengesinin aracı rolünün olup olmadığını belirlemektir. Bu doğrultuda Balıkesir ilinde dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışmakta olan 691 işgörenden veriler toplanmıştır. Çalışmada ilk olarak alanyazında; algılanan örgütsel destek, duygusal emek, iş yaşam dengesi ve üretkenlik karşıtı iş davranışları kavramları incelenmiş ve birbirleri ile ilgili ilişkileri üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümde ise araştırmanın modeli, örneklem ve evreni ile kullanılacak olan veri toplama araçlarıyla kullanılacak istatistiki analiz yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. İlerleyen bölümde, saha araştırması ile toplanmış olan verilerin analizleri gerçekleştirilerek araştırma sorularını cevaplayabilmek amaçlı belirlenmiş olan araştırma hipotezleri test edilmiştir. Son bölümde ise yapılan analiz sonuçları daha önce yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırılarak araştırma ve uygulamaya yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda; konaklama işletmeleri çalışanlarının algıladıkları örgütsel desteğin, üretkenlik karşıtı iş davranışlarının azaltılmasında iş yaşam dengesinin kısmi aracılık rolü üstlendiği saptanırken ayrıca çalışanların duygusal emek düzeylerinin, üretkenlik karşıtı iş davranışlarını artırmasında, iş yaşam dengesinin tam aracı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; employees employed in accommodation establishments to investigate whether the perceived organizational support and emotional labor are effective in exhibiting counterproductive work behaviors and to determine whether work-life balance plays a mediating role in this effect. In this context, data were collected from 691 employees working in four-star and five-star accommodation establishments in Balıkesir province. The study first examined the concepts of perceived organizational support, emotional labor, work-life balance, and counterproductive work behaviors in the literature, focusing on their relationships with each other. In the subsequent section, information was provided about the research model, sample, population, data collection tools, and statistical analysis methods to be used. In the following section, analyses of the data collected through field research were conducted to test the research hypotheses established to answer the research questions. In the final section, the analysis results were compared with previous studies, and various recommendations for research and practice were provided. The research findings indicate that perceived organizational support among employees in accommodation establishments partially mediates the reduction of counterproductive work behaviors through work-life balance. Additionally, it was found that employees' levels of emotional labor serve as a full mediator in increasing counterproductive work behaviors through work-life balance.