Eylemsiz el atma
Passive confiscation
  1. Tez No: 897601
  2. Yazar: YASİR TALHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, idarenin tesis etmesi gereken işlemleri tesis etmemesi neticesinde ortaya çıkan ve uygulamada hukuki el atma olarak ifade edilen eylemsiz el atma müessesesinin hukuki rejimini belirlemektir. Müessesenin ortaya çıkış süreci, yargı kararlarında ve mevzuattaki gelişimi üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca eylemsiz el atma ile ilgili ve benzer müesseseler arasındaki ilişki ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Eylemsiz el atmanın olan ve olması gereken kapsamı ile mevcut ve muhtemel şartları belirlenmeye çalışılmıştır. Yargılama sürecine ilişkin ise özellik arz eden hususlar ifade edilmeye çalışılmıştır. Son olarak idarenin bir taşınmaza eylemsiz el atması sonucunu doğuran nedenlerden hareketle, mülkiyet hakkını ihlal eden bu müdahalenin ortaya çıkmasının önüne nasıl geçilebileceği tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The object of this research is to identify the legal regime of the concept of passive confiscation, also known as legal confiscation in practice, which arises from acts that must be established by the administration but are not established. Evaluations have been made upon the origins of the concept and its developments in judicial decisions and legislation. There is also an effort to determine the relations and differences between passive confiscation and similar concepts. The current and ideal scope of passive confiscation and its present and probable conditions are specified. Particular situations that occur during legal procedures have been stated. Lastly, there is also a discussion regarding the causes of administrative acts which result in passive confiscation on real property and how to prevent this interference that violates the right of property.