Ceza hukukunda suça elverişsiz teşebbüs
Impossible attempt in criminal law
- Tez No: 897600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Elverişsiz teşebbüs, failin hareketinin elverişsizliğini, bu şekilde suç neticesinin meydana gelmesinin mümkün olmadığı durumları ifade eder. Elverişsiz teşebbüs konusunda iki temel sorun söz konusudur. İlk olarak hareketin elverişsiz olduğunun tespit edilmesi, ikinci olarak da bu tespit üzerine cezalandırma yapılıp yapılmayacağı önem arz etmektedir. Elverişsiz teşebbüsün cezalandırılması konusunda takip edilen ceza politikası öne çıkmaktadır. Nitekim objektif esasa göre hareket eden kanun koyucular elverişsiz teşebbüsü cezalandırmazken, sübjektif görüşü de dikkate alan kanun koyucular elverişsiz teşebbüsü cezalandırmaktadır. Türk hukukunda elverişsiz teşebbüs cezalandırılmamaktadır. Alman hukukunda ise elverişsiz teşebbüs cezalandırılmakta, bu noktada failin suç işleme iradesi dikkate alınmaktadır. Bulanık mantık çerçevesinde elverişli ve elverişsiz hareketin değerlendirilmesi dereceli bir yapı ortaya koyarken, klasik mantık bir harekete elverişli ya da elverişsiz demek suretiyle ikili bir sistem oluşturmaktadır. Bulanık mantık ile elverişsiz teşebbüsün cezalandırılabilmesi mümkün olmakta, klasik mantık ile elverişsiz teşebbüsün cezalandırılması mümkün olmamaktadır. Bu yönüyle objektif bakış açısı klasik mantığı; sübjektif bakış açısının esas alınması ise bulanık mantığı ifade etmektedir. Bu çalışmada elverişsiz teşebbüs konusunu Türk Hukuku ile Alman Hukuku kapsamında karşılaştırmalı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca konu bulanık mantık bakış açısıyla irdelenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise gerek Türk Hukukunda gerekse de Alman Hukukunda elverişsiz teşebbüsün cezalandırılmasının ne şekilde olduğu algoritma yöntemiyle şekilsel olarak ayrıca ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An impossible attempt refers to the impossibility of the perpetrator's action, whereby it is not possible for the consequence of the crime to occur. There are two main problems regarding the impossible attempt. Firstly, it is important to determine that the act is impossible, and secondly, it is important whether to punish upon this determination. The criminal policy followed in punishing the impossible attempt comes to the fore. As a matter of fact, while legislators acting on an objective basis do not punish the impossible attempt, legislators who also take into account the subjective view punish the impossible attempt. In Turkish law, an impossible attempt is not punished. In German law, on the other hand, an impossible attempt is punished, and at this point, the will of the perpetrator to commit a crime is taken into account. Within the framework of fuzzy logic, the evaluation of a possible and impossible act reveals a graded structure, while term logic creates a binary system by calling an act either possible or impossible. With fuzzy logic, it is possible to punish an impossible attempt, while with term logic, it is not possible to punish an impossible attempt. In this respect, the objective point of view refers to term logic, while the subjective point of view refers to fuzzy logic. In this study, it is tried to address the issue of impossible attempt comparatively within the scope of Turkish Law and German Law. In addition, the issue is analyzed from the perspective of fuzzy logic. In the conclusion part of the study, it is tried to be expressed separately in the form of an algorithm method how the impossible attempt is punished both in Turkish Law and German Law.