اكتشاف وتنمية المهارات الفردية من منظور القرآن الكريم (دراسة موضوعية)
Kur'ân-ı Kerîm'in perspektifinden bireysel becerilerin keşfi ve gelişimi
  1. Tez No: 897617
  2. Yazar: SALİH ABBAS DAWOOD DAWOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, bireylerde gizli yeteneklerin keşfedilmesi ve geliştirilmesi için kullanılabilecek en etkili yöntem ve stratejileri belirlemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, İslam ve Batı düşüncesinde bireysel yeteneklerin yeri ve bu yeteneklerin keşfedilmesi ve geliştirilmesinin birey, toplum ve millet üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı, betimsel-tümevarım ve betimsel-çözümleme yöntemlerini kullanmıştır. Çalışma genel olarak, keşif, gelişim ve bireysel yetenek kavramlarını, bu kavramların Kur'an-ı Kerim ve İslam-Batı düşüncesindeki kullanım alanlarını, bireysel yeteneklerle ilişkili zeka (yetkinlik zekası), Kur'an-ı Kerim perspektifinden bireysel yeteneklerin keşfedilme yöntemlerini ve bireysel yeteneklerin geliştirilme yöntemleri ile bu gelişmenin Kur'an-ı Kerim perspektifinden etkilerini incelemiştir. Çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, İslam'da bireysel yeteneklerin en büyük amaca, yani Allah'a kul olma amacına hizmet ettiği ve Müslüman bireyi her durumda yetkin ve yaratıcı kıldığıdır. Ayrıca, bireysel yeteneklerin keşfedilmesi ve geliştirilmesi yöntemlerinin özgün ve çağdaş olduğu, kökenlerinin İslam eğitiminin temellerine dayandığı, modern eğitim yöntemleriyle uyumlu olduğu ve o dönem için uygun bir biçimde olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, çalışma, Batılı yöntemlere güvenmek yerine, Kur'an-ı Kerim ve sünnet perspektifinden bireysel yeteneklerin keşfedilmesi ve geliştirilmesi için yeni yöntemler ve stratejiler araştırılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to show the most important ways and methods through which individual skills can be discovered and developed, and also aimed to reveal the place of individual skills in Islamic and Western thought, and also aimed to show the impact of their discovery and development on the individual, society and nation. To achieve these goals, the researcher relied on the descriptive-inductive method and the descriptive-analytical method. This study included, in general, a statement of the concept of discovery, development and individual skills, their uses in the Holy Quran and Islamic and Western thought, as well as intelligence related to individual skills (skill intelligence), methods of discovering individual skills from the perspective of the Holy Quran, and also addressed the methods of developing individual skills, and the impact of their discovery and development from the perspective of the Holy Quran. The study concluded that the individual skills in Islam are characterized by being in accordance with the great purpose, which lies in achieving the bondage of Allah, may he be exalted, and that they are capable of making a Muslim individual a skilled and creative individual in any case. It also revealed that the methods and methods of discovering and developing individual skills are original and contemporary, and that their roots extend to the origins of Islamic education, and that they are consistent with modern educational methods, and that they were appropriate in their form at that time, and in conclusion, the study recommended the need to search for new ways and methods to discover and develop individual skills from the perspective of the Holy Quran and the Sunnah of the prophet, rather than relying on Western methods and methods.