İlkokullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin kapsayıcı eğitime dair görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of administrators and teachers working in primary schools on inclusive education
- Tez No: 897616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YILMAZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada okul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime dair görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yaklaşımı ile kurgulanan çalışma durum çalışması ile desenlenmiştir. Çalışmanın katılımcı grubunu Gaziantep ili merkez ilçelerinde bulunan ilkokullarda görev yapan 10 okul yöneticisi ve 14 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre 11 temaya ulaşılmıştır. Yönetici ve öğretmenlerin kapsayıcı eğitim tanımları fırsat eşitliği, farklılık, herkes için eğitim ve dezavantajlı grupların eğitimi olarak ön plana çıkmıştır. Kapsayıcı eğitimin hedeflediği gruplar içerisinde özel gereksinimli ve yabancı uyruklu öğrenci yanıtları ağırlıktadır. Kapsayıcı eğitimin gerekliliği ve nedenlerine yönelik olarak yöneticilerin tamamı kapsayıcı eğitimi gerekli bulurken öğretmenlerin sayıca az kısmı gerekli olmadığını düşünmektedir. Kapsayıcı eğitimin uygulanma sürecinde yaşanan zorluklar kısmında ise en çok dile getirilen husus dil problemi olmuştur. Kapsayıcı bir eğitim anlayışı için yönetici ve öğretmenlerin sahip olması gereken yeterliliklere verilen cevaplar ise; bilgi sahibi olma, iletişim becerisi, tecrübe ve yenilikleri takip etme şeklindedir. Kapsayıcı eğitim konusunda hissedilen yeterlilik üzerine dikkat çeken nokta hem yöneticilerin hem de öğretmenlerin kapsayıcı eğitim konusunda kendini yetersiz bulması olmuştur. Araştırma sonuçlarından hareketle katılımcılar kapsayıcı eğitim konusunda fikir sahibi olup büyük çoğunluğu kapsayıcı eğitimin gerekliliğini savunmakla beraber kendini yetersiz hissetmekte, verilen eğitimleri yetersiz ve işlevsiz bulmaktadır. Aynı zamanda katılımcılar, kapsayıcı eğitimi uygulama sürecinde veli işbirliğinin önemine ve öğretim programlarının tekdüzeliğine dikkat çektikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the views of school administrators and classroom teachers on inclusive education. The study, designed with a qualitative research approach, was designed with a case study. The participant group of the study consists of 10 school administrators and 14 classroom teachers working in primary schools in the central districts of Gaziantep. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. Content analysis technique was used to analyze the data. According to the findings obtained from the research, 11 themes were reached. Definitions of inclusive education by administrators and teachers have come to the fore as equality of opportunity, diversity, education for all and education of disadvantaged groups. Among the groups targeted by inclusive education, responses from students with special needs and foreign nationalities predominate. Regarding the necessity and reasons for inclusive education, all of the administrators find inclusive education necessary, while a small number of teachers think that it is not necessary. In the section on difficulties experienced in the implementation of inclusive education, the most frequently mentioned issue was the language problem. The answers given to the competencies that administrators and teachers must have for an inclusive education approach are; knowledge, communication skills, experience and following innovations. The striking point about the perceived competence in inclusive education is that both administrators and teachers feel inadequate in inclusive education. Based on the research results, the participants have an opinion about inclusive education, and although the majority of them defend the necessity of inclusive education, they feel inadequate and find the training provided inadequate and dysfunctional. At the same time, it was determined that the participants pointed out the importance of parent cooperation and the uniformity of the teaching programs in the process of implementing inclusive education.