Âşık Mehmet Oktay Erkanî'nin şiirlerinin tematik bakımdan incelenmesi
Thematic review of her poems Âşık Mehmet Oktay Erkanî's
  1. Tez No: 897621
  2. Yazar: BUSE EDA ERKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Âşıklık Geleneği, halkın kültür değerlerini içinde barındırmış ve kültürü geleceğe yansıtmıştır. Âşık Edebiyatı'nda çağlar boyunca sayısız saz şairi yetişmiştir ve geçmişin toplum yaşayışını günümüze kadar kendi hazinelerinde taşımışlardır. Âşıklık Geleneği kaynağının temelini toplumun sözlü kültüründen almıştır. Âşık, bu geleneğin icracısıdır. Âşık güzellikleri övdüğü, acıları dramatik bir dille vurguladığı, kahramanlık hikâyelerini coşkuyla anlattığı ve toplumsal olayları ele aldığı kendi deyişlerini veya ustasının deyişlerini, yöresel ezgilerle saz eşliğinde söyler. Günümüzde devam eden bu gelenek, kaynağını halktan ve coğrafyadan almaktadır. Dilinden dökülen her kelimenin altında kendi coğrafyasından izler taşır. Çünkü coğrafya, toplumların yaşam biçimini oluşturarak kültürün ortaya çıkmasında büyük bir rol oynamıştır. Bu çalışmada Çıldır Âşıklık Geleneği hakkında bilgi verilmiştir ve bu geleneğin temsilcilerinden olan Çıldırlı Âşık Mehmet Oktay Erkanî'nin eserleri derlenmiştir. Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak'ın“Çıldırlı Âşık Mehmet Oktay Erganî Hayatı- Sanatı- Eserleri”adlı kitabında yer alan şiirlerden ve tarafımızca derlenen şiirlerden yararlanarak aşk, göç, ayrılık, gurbet, bölünmüşlük, özlem, vatan, millet, Atatürk sevgisi, yiğitlik, kahramanlık, askerlik, aile, kadın, ölüm, ilâhi aşk, hastalık, memleket sevgisi, yaşlılık, çocukluk hatıraları, bade içmek, Ankara, savaş, 12 Eylül, birlik ve beraberlik, mahkûm, toplumsal sorunlar, insan, evlilik, Çıldır Gölü, dünya, zaman, festival, bahar, kış, şehitler, Dede Korkut, Mehmetçik, öğretmen, Ardahan, âşık, Ahıska Türkleri, arkadaşlık, bilgisizlik, evlat, barış, sevgi, saygı, 15 Temmuz, çoban, Amerika, Karabağ ve anne konuları ele alınarak tematik çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tradition of minstrelsy, hasting the societes cultural vawes and reflected of the culture to the future. In the literature of minstrelsy, through the ages, countless musical instrument poets have grown up and they carry the life of ancient society from past to now with their own attributions. The main thing which create the tradition of minstrelsy are societies. Minstrelsy is the most important practieon person in this sitvation. Minstrelsy, shows his/her art with musical enstrument and traditional melody where he/she proised the beauty, emphasized the suffering in a dramatic way, telling the neroic story with enthusiasm and his/her own sayings abouth societies issves, or his/her mosters sayings. This tradition, which is continuing today, feeded from geography and society, ın his/her every single word, he corries the every points of his geography. Because geography, has an important rose in emergence of socities lifestyle. In this study, giving information about tradition of Çıldır minstrelsy which contorns deep sing in tradition of minstrelsy and representatives of this tradition, Çıldırlı minstrel Mehmet Oktay Erkanî's works have been compiled. Taking advantage of Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak's work“Çıldırlı Aşık Mehmet Oktay Erganî's Life- Art- Works”love, migration, seperation, expatriation, divison, missing, homelana, nation, love of Atatürk, valor, heroism, military, family, woman, death, love of divine, illness, love of nameland, ageing, childhood memorres, drinking bade, Ankara, war, 12 September, awareness of being together, prisoner, social problems, human, marriage, lake of Çıldır, world, time, festival, spring, winter, marthyrs, Dede Korkut, soldier, teacher, Ardahan, minstrelsy, Songs of Ahıska, friendship, lack of knowledge, child, peace, love, respect, 15 July, sepherd, America, Karabağ and mother issues made in the considprition of thematic study.