Toplam kalite yönetimine geçişte örgütsel değişim süreci
- Tez No: 89763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNE GEÇİŞTE ÖRGÜTSEL DEĞİŞİM SÜRECİ Turan ŞAKACI İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Belkıs ÖZKARA Globalleşen ve küreselleşen dünyamızda her şey sürekli değişmekte ve yenilenmektedir. Bu değişim rüzgarının önüne katarak sürüklediği öğelerden biri de işletmeler ve yönetim modelleridir. İletişim teknolojilerinin etkisiyle küresel rekabetin hız kazanması sonucunda değişim, işletmeler için kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu zorunluluğu yerine getiremeyen bir çok işletmenin kısa sürede yok olması bilim adamları ve yönetim çevrelerini yeni arayışlara sevk etmiştir. Bu arayışların sonucunda değişim odaklı birçok yönetim modeli ortaya konulmuştur. Bu yönetim modelleri içerisinde şüphesiz en çok uygulama alanı bulan ve en çok üzerinde durulanı, sürekli değişim sloganıyla ortaya çıkan toplam kalite yönetimidir. Toplam kalite yönetimi acımasız rekabet ortamında hayatta kalma savaşı veren birçok işletmenin kurtarıcılığı rolünü başarıyla üstlenmiş ve yüzyılımızın en iyi yönetim modeli olarak kabul edilmiştir. Ancak toplam kalite yönetimi, uygulandığı her işletmeye başarıyı getirmemiştir. Toplam kalite yönetimi uygulamasından istediği sonucu alamayan işletmelerde bu başarısızlığın en büyük nedeni, toplam kalite yönetimine geçişin alt yapısının gerektiği gibi hazırlanamamasıdır. Toplam kalite yönetiminin bir işletmeye başarı getirebilmesi için öncelikle örgütsel yapının toplam kalite yönetimine uygun hale getirilmesi gerekir. Bunun için de öncelikle işletmenin mevcut örgütsel yapısı incelenerek örgütsel yapmın temel eksiklikleri belirlenmeli, daha sonraki aşamada ise baştan aşağı bütün bölümleri ve süreçleri kapsayacak, toplam kalite yönetimine uygun bir örgüt yapısı oluşturmayı hedefleyen örgütsel değişim süreci başlatılmalıdır. Kararlılıkla ve titizlikle uygulanacak bu süreç sonunda toplam kalite yönetiminin özüne ve temellerine uygun bir örgüt yapısı oluşturulacak ve toplam kalite yönetimi uygulaması için sağlam bir temel meydana getirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In our global world everything is in the circle of continious change and is renewed. New business enterprises and their management models are led by this continious change. Charge has become an unavoidable obligation for those enterprises due to some reasons: changes in the needs and habits of people, occuring of new needs every time, and more global competings. Due to the bankruptcy of a lot of big and small enterprises which could not tackle with that obligation, scientists and managers of the enterprises have fallen in new searches. As a result of these searches lots of new management models, depending on changes have appeared. Among these models, it is the total quality management model, without deoubt, which is mostly applied and which gets the most attention. Total quality management model, which has occured with the slogan of continious change, has taken the role of rescuing many enterprises in this global competition environment, and it has also been accepted as the best management model in this century. However, besides the enterprises which have applied total quality management model succesfully, there are others which have failed in the application. The most serious reason of this failure is that those enterprises have not set the fundamental preparations for the application of the total quality management model. In order to bring succes to an enterprise, first of all the organizational structure should be made suitable for the model. For this, firstly the deficiencies of the organizational structure should be signed by searching the organizational structure of the enterprise. Then an organizational change, including all the parts and periods should be started. At the end of this model which will be applied with a stability and sensitivenes, it will create an organizational structure suitable for the basics of total quality management and also will construct a foundation for the application of the model.