Halikarnas Balıkçısı ile Buket Uzuner romanlarında Türk ve Yunan mitolojisinin izlerini sürmek
Following the traces of Turkish and Greek mythology in the Fisherman of Halicarnassus and Buket Uzuner's Novels
  1. Tez No: 897636
  2. Yazar: AYŞEGÜL SOYDANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Mitoloji, bir milletin veya toplumun mitlerini , tanrılarını, tanrıçalarını, kahramanlarını ve doğaüstü varlıklarını inceleyen bir disiplindir. Hemen her milletin kendine özgü bir mitolojisi vardır ve bu mitolojiler genellikle o toplumun dünya görüşünü, değerlerini ve geçmişini yansıtır.Bu nedenle her mitoloji kendine özgü karakterler, kahramanlar ve tanrılar barındırarak bireylerin ve toplumların kendilerini tanımasına yardımcı olur. Türk ve Yunan mitolojisi, insanlık tarihinin en eski ve en zengin mitolojilerinden biridir.Her iki mitolojide kendi kültürel değerlerini ve dünya görüşlerini yansıtan sayısız tanrı, kahraman ve onların başından geçen olaylarla dolu bir anlatım ağına sahiptir. Bu noktada Türk ve Yunan mitolojisi, insanın varoluşsal sorularına cevap arama, doğanın gizemlerini çözme ve toplumsal düzenin temellerini anlama yolunda birer rehberdir. Türk ve Yunan mitolojisi, edebiyat dünyasında birçok yazaraönemli bir kaynak olmuştur. Özellikle Türk edebiyatının önemli isimlerinden Halikarnas Balıkçısı ile Buket Uzuner romanlarında Türk ve Yunan mitolojisinin zenginliklerinden yararlanmışlardır. Bu çalışma neticesinde Halikarnas Balıkçısı ile Buket Uzuner'inromanlarında Türk ve Yunan mitolojisinden etkilendikleri ve romanlarında Türk ve Yunan mitolojisine ait unsurları bazen doğrudan bazen ise dolaylı olarak kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mythology is a discipline that studies the myths, gods, goddesses, heroes and supernatural beings of a nation or society. Almost every nation has its own mythology and these mythologies usually reflect the worldview, values and past of that society. For this reason, each mythology contains its own unique characters, heroes and gods, helping individuals and societies to recognize themselves. Turkish and Greek mythology is one of the oldest and richest mythologies in human history. Both mythologies have a narrative network full of countless gods, heroes and the events that happen to them, reflecting their own cultural values and worldviews. At this point, Turkish and Greek mythology are guides in the search for answers to existential questions, in unraveling the mysteries of nature and in understanding the foundations of social order. Turkish and Greek mythology has been an important source for many writers in the world of literature. Especially Fisherman of Halicarnassus and Buket Uzuner, two important names of Turkish literature, have utilized the richness of Turkish and Greek mythology in their novels. As a result of this study, it was seen that Fisherman of Halicarnassus (Halikarnas Balıkçısı) and Buket Uzuner were influenced by Turkish and Greek mythology in their novels and that they sometimes directly and sometimes indirectly used the elements of Turkish and Greek mythology in their novels.