Urla şarap turizminin sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi ve Urla bağ yolu rotası
Evaluation of the sustainability of Urla wine tourism and Urla vineyard road route
- Tez No: 897647
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERALP ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Alternatif turizmin bir parçası olan Şarap Turizmi'ne olan ilginin gün geçtikçe artmaya başlaması, bu sektörün fiziksel koşulları ile tüketicilerin gözlem ve deneyimlerinin nasıl olduğunu ortaya koymayı gerekli kılmıştır. Çünkü söz konusu sektörün değişim ve gelişimi için var olan durumun ortaya konulması önemli görülmektedir. Bu çalışmada, Urla şarap turizminin sürdürülebilirliğinin ve Urla Bağ Yolu rotasının turistler ve Urla Bağ Yolu'ndaki şarap üreticileri tarafından nasıl değerlendirildiği araştırılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Tripadvisor sitesi, 300 adet müşteri yorumu ve dört adet Urla Bağ Yolu şarap evi işletmecileri oluşturmuştur. Şarap evi müşteri yorumları ve işletme sahipleri ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA 2020 programı kullanılarak içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiş ve beş üst tema, 37 tema ve 28 alt tema elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, sürdürülebilir şarap turizminin yapılabilmesi için sürdürülebilirlik unsurları, ekonomik unsurlar, rekabet unsurlarının, Urla şarap turizmini etkileyen faktörlerin ise kalite unsurları ve şarap turizmi unsurları olarak beş (5) üst tema elde edilmiştir. Elde edilen temaların sonuçlarına göre, Urla Bağ Yolu'nu ziyaret edenlerin en çok gittikleri mekandan etkilendikleri, doğa ile iç içe olmanın ve bu ortamda şarap tadımı yapmanın onları çok etkilediği, gidenlerden bir kısmının şarap fiyatlarını uygun bulurken bir kısmının pahalı bulduğu, işletmenin gezilmesi sırasında aldıkları bilgilendirmeden çok memnun kaldıkları, gidenlerin büyük çoğunluğu şarapların kalitesinin çok iyi olduğunu ve yediği yemeklerin de gayet lezzetli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda işletme sahipleri ile yapılan görüşmeler sonucunda işletmelerinde çalıştırdıkları elemanların şarap konusunda eğitimli ve uzman olduğu dolayısı ile ürettikleri şarapların kalitesinin gün geçtikçe daha iyi sonuçlar aldıkları belirlenmiştir. Sunum, servis konusunda müşteri memnuniyetini sağlamak açısından gayret gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, kuramsal bölümde Türkiye'nin şarap sektörünün tarihi, coğrafi ve kurumsal yapıları ele alınmış ve dünyada şarap turizminin ve şarap üretiminin gelişimi ve günümüzde hangi konumda olduğu da betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing interest in Wine Tourism has made it necessary to reveal the physical conditions of this sector and the observations and experiences of consumers. It is considered important to reveal the current situation for the change and development of the sector. In this study, it was investigated how the sustainability of Urla wine tourism and the Urla Vineyard Route were evaluated by visitors and wine producers on the Urla Vineyard Road. The research was carried out with a case study from qualitative research methods. The sample of the research consisted of the Tripadvisor site, 300 customer comments and four Urla Vineyard Road wine house operators. The data obtained from winery customer reviews and interviews with business owners were analyzed by content analysis method using the MAXQDA 2020 program, and five superordinate themes, 37 themes and 28 sub-themes were obtained. According to the findings, five (5) main themes were obtained for sustainable wine tourism, namely sustainability elements, economic elements, competition elements, and quality elements and wine tourism elements affecting Urla wine tourism. According to the results of the themes obtained, it was concluded that the visitors to Urla Bağ Yolu were most impressed by the place they visited, that being in touch with nature and tasting wine in this environment affected them very much, that some of the visitors found the wine prices reasonable while others found them expensive, that they were very pleased with the information they received during the tour of the business, that the majority of the visitors found the quality of the wines very good and that the food they ate was very delicious. At the same time, as a result of the interviews conducted with the business owners, it was determined that the employees they employ in their businesses are educated and expert in wine, and therefore the quality of the wines they produce is getting better day by day. It was concluded that they make an effort to ensure customer satisfaction in terms of presentation and service. In addition, in the theoretical section, the historical, geographical and institutional structures of Turkey's wine sector are discussed and the development of wine tourism and wine production in the world and its current position are described.