Identification of critical success factors in data analytics projects
Veri analitiği projelerinde kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 897646
  2. Yazar: NİSA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU EMİNE AYSOLMAZ İREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çeşitli veri analitiği uygulamaları, organizasyonlar tarafından verilerden içgörü elde etmek amacıyla giderek daha fazla kullanılmaktadır. İş Zekası, Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, Veri Bilimi ve Büyük Veri gibi farklı veri analitiği alanlarında kritik başarı faktörlerini (KBF'ler) araştıran birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak, kapsamlı araştırmalara rağmen, bu alanların tamamını kapsayan, bütüncül bir bakış açısı sunan yapılandırılmış bir KBF listesi belirleme konusunda bir boşluk mevcuttur. Bu tez, sistematik bir literatür taraması ve yarı yapılandırılmış uzman görüşmeleri yoluyla veri analitiği projelerindeki KBF'leri belirleyip kategorize ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Başlangıçta, mevcut literatürden 50 KBF tanımlanmış ve bunlar ikinci düzey temalar ve altı toplu kod altında kategorize edilmiştir: Teknoloji ve Veri, Strateji, İnsanlar, Organizasyon Kültürü, Süreç Tasarımı ve Dışsal Faktörler. Bu listeyi doğrulamak ve iyileştirmek için veri analitiği alanında uzman 20 kişiyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Uzmanlar, belirlenen KBF listesini değerlendirmiş ve önerilerde bulunmuştur. Belirli özelleştirme kriterlerine göre faktörlerin önceliklendirilmesi de, mülakatlar sırasında incelenmiş ve tartışılmıştır. Bu araştırma, veri analitiği projelerinin çeşitli organizasyonel bağlamlarda başarılı bir şekilde uygulanmasına rehberlik edebilecek rafine ve doğrulanmış kapsamlı bir KBF listesi sunarak hem akademik literatüre hem de pratik uygulamalara katkıda bulunmaktadır. Teorik ve pratik çıkarımlar ile gelecekteki araştırmalar için öneriler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various data analytics applications are increasingly used by organizations to extract insights from data. There are numerous studies exploring the critical success factors (CSFs) in different data analytics fields including Business Intelligence, Artificial Intelligence, Machine Learning, Data Science, and Big Data. Despite the extensive body of research, there remains a gap in identifying a structured CSF list that offers a holistic view across all these fields. This thesis addresses this gap by identifying and categorizing CSFs in data analytics projects through a systematic literature review and semi-structured interviews. Initially, 50 CSFs were identified from existing literature and categorized into second-order themes and six aggregated codes: Technology & Data, Strategy, People, Organizational Culture, Process Design, and External. To validate and refine this list, 20 in-depth interviews were conducted with experts in data analytics. These experts evaluated the identified CSF list and suggested modifications. The prioritization of the factors based on specific tailoring criteria is also investigated and discussed during the interviews. This research contributes to both academic literature and industry by offering a refined and validated list of CSFs that can guide the successful implementation of data analytics projects in various organizational contexts. The implications for theory and practice, along with suggestions for future research, are also discussed.