Üniversite öğrencilerinin sosyal medya paylaşımları ve mahremiyet algıları: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği
Social media shares and privacy perceptions of university students: The case of Sivas Cumhuriyet University
  1. Tez No: 897648
  2. Yazar: GÜL KADER SAYYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY NAİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnternetin varlığı ile sosyal medya araçlarının gücü her geçen gün artmaya devam etmektedir. Sosyal medyanın etki alanının her geçen gün genişlemesi mahremiyet, kavramında değişmeleri de beraberinde getirmiştir. Sosyal medya kullanıcılarının gündelik hayat içerisinde yaptıkları eylemlerinin birçoğunu paylaşması mahrem algılarının değiştiğinin bir göstergesi olarak görüle bilmektedir. Sosyal medya kullanımının artması ile her olayın ilk haber kaynağı olması ve herkese kolaylıkla ulaşılması imkanı sunması ile bireylerin neredeyse altıncı bir duyu organı haline gelmesine neden olmuştur. Bireylerin sosyal medyada oluşturdukları sanal kimlikleri ile gerçek kimlikleri arasındaki fakın arttığı görülmekle birlikte, sosyal medya araçlarına göre bir benlik ve benlik sunumu geliştirdikleri göze çarpmaktadır. Bireylerin sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar aracılığı ile beğenilmek uğruna farklı yollara (filtre kullanımı vb.) başvurduğu görülmektedir. Kullanıcılar gerçek dünya da var olmaktan çok sosyal medyada var oldukça gerçek dünyada var olmanın anlamı olacağını düşünen bireylere dönüşmektedirler. Bu tezde, üniversite öğrencilerinin sosyal medya paylaşımları ve mahremiyet algıları: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri özelinde olmak üzere incelenmiştir. Bu çerçevede sosyal medya, mahremiyet ve benlik kavramları incelenmiştir. Uygulama kısmı için bir anket tekniği uygulanması planlanmıştır. Çalışmanın ilk kısmında kavramsal ve kuramsal kısım üzerinde durulmuştur. İkinci kısım ise nicel araştırma yönteminin anket tekniğini uygulanabilmesi için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinden tesadüfi örnekleme metoduyla seçilen 423 katılımcıya anket tekniği uygulanmıştır. Anket 5'li likert sistemiyle hazırlanmıştır. Elde edilen verilere göre genel olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinin sosyal medya paylaşımlarını ile mahremiyet algılarının değiştiği ve sosyal medya uyulmalarının kullanım amaçlarından birinin beğenilmek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the existence of the internet, the power of social media tools continues to increase day by day. The ever-expanding influence of social media has brought about changes in the concept of privacy. The fact that social media users share many of their daily activities can be seen as an indication that their private perceptions have changed. With the increase in the use of social media, it has become the first source of news for every event and provides the opportunity to reach everyone easily, causing individuals to almost become a sixth sense organ. Although it is seen that the difference between the virtual identities that individuals create on social media and their real identities increases, it is noticeable that they develop a self and self-presentation according to social media tools. It is seen that individuals resort to different methods (use of filters, etc.) in order to be liked through their posts on social media. As long as users exist on social media rather than existing in the real world, they turn into individuals who think that existing in the real world will have meaning. In this thesis, university students' social media sharing and privacy perceptions were examined specifically for Sivas Cumhuriyet University students. In this context, social media, privacy and self concepts were examined. A survey technique was planned to be applied for the application part. The first part of the study focused on the conceptual and theoretical part. In the second part, in order to apply the survey technique of the quantitative research method, the survey technique was applied to 423 participants selected from Sivas Cumhuriyet University students by random sampling method. The survey was prepared with a 5-point Likert system. According to the data obtained, it has been concluded that Sivas Cumhuriyet University students' perception of privacy has changed with social media sharing and one of the purposes of using social media is to be liked.