Farklı protetik materyallerin tamirinde kullanılan tek-renkli kompozit rezinlerin optik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of optical properties of single-color composite resins used in repair of different prosthetic materials
- Tez No: 897669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KARAOKUTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı estetik protetik materyallerin tamirinde kullanılan tek renkli universal kompozit rezinlerin yaşlandırma sonrası renk ve translusensi uyumunun değerlendirilmesidir. Yöntem: 3B baskı ile üretilen daimi restorasyon rezini ve altı farklı CAD/CAM restoratif materyal (hibrit seramik, nanolityum disilikat, lösit ile güçlendirilmiş cam seramik, gelişmiş lityum disilikat, zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat, nanohibrit seramik) iki farklı kimyasal yapıya sahip tek renkli kompozit rezin (ormoser, supra nano sferik,) ve iki farklı (nanohibrit) kompozit rezin ile tamir edildi (Pozitif kontrol) (N=350, n=10). Tamir uygulaması yapılmayan grup negatif kontrol grubu olarak kullanıldı. Örneklere termal siklus ile yaşlandırma (5-55 °C, 5000 döngü) uygulandı. Renk ve translusensi değişimi CIEDE 2000 formülleriyle hesaplandı. Kompozit ve seramik gruplara göre ∆E00 ve ΔTP değerlerinin karşılaştırılmasında iki yönlü ANOVA kullanıldı. Renk ve translusensi arasındaki ilişkinin analizinde Pearson ko
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the color and translucency harmony of single-shade universal composite resins used for repairing of esthetic prosthetic materials after aging. Method: 3D permanent crown resin and six different CAD/CAM restorative materials (hybrid ceramic, nanolithium disilicate, leucite reinforced glass ceramic, advanced lithium disilicate, zirconia reinforced silicate, nanohybrid ceramic) were repaired with two single-shade composite resin (Ormocer and supra nano spherical) and two different nanohybrid composite resins (Positive control) (N = 350, n = 10). The group without repairment was recorded as the negative control group. Specimens were aged by thermal cycling (5-55 °C, 5000 cycles). Color and translucency changes were calculated with CIEDE 2000 formulas. Two-way analysis of variance was used to evaluate the ΔTP and ΔE00 values according to composite and ceramic groups. Pearson correlation coefficient was used for the interaction of ΔTP and ΔE00. One-way analysis of va