CAD/CAM tekniği ile hazırlanan protez kaide materyallerinin tamir özelliklerinin geleneksel kaide materyalleri ile karşılaştırılması
Comparison of repair properties of denture base materials fabricated for CAD/CAM technique to conventional denture base material
  1. Tez No: 682210
  2. Yazar: ŞEBNEM ÖZATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA CANAN BURAL ALAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı CAD/CAM tekniği ile hazırlanan polimetil metakrilat (PMMA) esaslı protez kaide materyallerinin tamir özelliklerinin mekanik olarak incelenmesi ve geleneksel teknik ile hazırlanan PMMA protez kaide materyali ile karşılaştırılmasıdır. Üç farklı üreticiden elde edilen CAD/CAM bloklardan ve ısı ile polimerize olan akrilik reçineden 65 x10 x 2,5 mm boyutlarında tamir aralığı 2 mm ve kenarlar 45° olacak şekilde toplam 288 örnek hazırlandı. Örnekler otopolimerizan akrilik reçine ve görünür ışık ile polimerize olan akrilik reçine ile tamir edildi. Otopolimerizan akrilik reçine ile tamir edilen örneklere ilave polimerizasyon döngüsü olarak mikrodalga enerjisi, sıcak suda ve basınçlı tencerede bekletme uygulandı. Tamirin mekanik özellikleri üç nokta bükülme testi ile değerlendirildi. Veriler protez kaide materyali ve tamir materyali etkileşimi 2-yönlü varyans analizi ile istatistiksel olarak değerlendirildi (p≤0.05). CAD/CAM tekniği ile hazırlanan protez kaide materyallerinin mekanik özellikleri ısı ile polimerize olan kontrol grubu örneklerinden anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p≤0.05). Görünür ışık ile polimerize olan akrilik reçine ile tamir edilen tüm gruplara ait mekanik değerleri otopolimerizan akrilik reçine ile tamir edilmiş ve ilave polimerizasyon döngüsü uygulanan gruplara ait değerlerden anlamlı olarak düşük değerlere sahiptir (p≤0.05). Isı ile polimerize olan protez kaide materyallerinde olduğu gibi CAD/CAM tekniği ile hazırlanan protez kaide materyallerinin otopolimerizan akrilik reçine ile tamirinde mekanik özellikler %50-70 oranında geri kazanılabilmektedir. İlave polimerizasyon döngüleri mekanik özellikleri olumlu olarak etkilemiştir. Görünür ışık ile polimerize olan akrilik reçine ile tamir işlemi hem geleneksel hem de CAD/CAM tekniği için kullanılan protez kaide materyalleri için zayıf mekanik özellikler gösterdiği için protez kaidesi kırığının tekrarı göz önünde bulundurulduğunda tavsiye edilmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the mechanical properties of repaired polymethyl methacrylate (PMMA) based denture base materials fabricated for CAD/CAM technique and to compare them with conventional heat-polymerized PMMA denture base material. A total of 288 specimens (65x10x2.5 mm) were prepared from CAD/CAM blocks obtained from three different manufacturers and heat-polymerized acrylic resin. To simulate denture fracture and repair process, a 2 mm repair gap and 45°margin design was prepared. The specimens were repaired with autopolymerizing and visible light cured acrylic resin. Microwave energy, keeping in hot water and hydroflask curing were applied as an additional polymerization cycle to the samples repaired. The mechanical properties of the repair were evaluated with the three-point bending test. Data were statistically evaluated by 2-way analysis of variance for prosthetic base material and repair material (p≤0.05). The mechanical properties of the denture base materials of CAD/CAM technique were found to be significantly higher than heat-polymerized group (p≤0.05). The mechanical values of all groups repaired with by visible light cured acrylic resin were significantly lower than the values of the groups repaired with autopolymerizing resin treated with additional polymerization cycle (p≤0.05). As well-known with heat-polymerized denture base materials, mechanical properties of denture base materials fabricated with the CAD/CAM technique repaired with autopolymerizing acrylic resin can be recovered at a rate of 50-70%. Additional polymerization cycles positively affected the mechanical properties. Repair with visible light cured acrylic resin is not recommended because of poor mechanical properties for conventional and CAD/CAM denture base materials.