304 çeliğin korozyonuna azo boyar maddelerin inhibitör etkisi
Inhibitory effect of azo dyes on corrosion of 304 steel
  1. Tez No: 897677
  2. Yazar: EMİNE KÜÇÜKYAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada asidik, bazik ve klorürlü ortamlarda 2,2'- (((1E,1'E) -1,4- fenilenbis (metaniliden)) bis (azaniliden)) bis (5,5,7,7-tetrametil -4,5,6,7- tetrahidrobenzo (b) tiyofen -3- karbonitril) (AZOB1) ve 2,2'- (((1E,1'E) -1,4- fenilenbis (metaniliden)) bis (azaniliden)) bis (4-etil-5-metiltiyofen -3- karbonitril) (AZOB2) bileşiklerinin Ç 304 çeliğin korozyonuna inhibitör etkisi araştırıldı. Deneysel çalışmalar 0.1 M NaOH, 0.1 M HCI ve 0.1 M NaCI çözeltilerinde gerçekleştirildi. Çeliğin inhibitörsüz ve 50, 100, 250 ve 500 ppm derişimlerde AZOB1 ve AZOB2 bileşikleri içeren bu korozif ortamlardaki elektrokimyasal davranışını belirlemek için Dönüşümlü Voltametri tekniği uygulandı. Bileşiklerin inhibitör etkinliğini belirlemek için gerekli olan çeliğin korozyon hızı ölçümleri Tafel Polarizasyon yöntemi ile yapıldı. Deneyler sonucunda tüm ortamlarda ve her derişimde bileşiklerin inhibitör etkisi gösterdiği belirlendi. Bileşiklerin ortamdaki derişimi arttıkça inhibitör etkinliğinin arttığı tespit edildi. En iyi inhibitör etkinliği 0.1 M HCI çözeltisinde 500 ppm'de AZOB1 için %68, AZOB2 için %80 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibitory effects of 2,2'-(((1E,1'E)-1,4-phenylenebis(methanylidene)) bis(azanilidene))bis(5,5,7,7-tetramethyl-4,5,6,7-tetrahydrobenzo(b)thiophene-3-carbonitrile) (AZOB1) and 2,2'-(((1E,1'E)-1,4-phenylenebis(methanylidene)) bis(azanilidene)) bis(4-ethyl-5-methylthiophene-3-carbonitrile) (AZOB2) compounds on the corrosion of Ç 304 steel were investigated in acidic, basic and chloride media. Experimental studies were carried out in 0.1 M NaOH, 0.1 M HCl and 0.1 M NaCl solutions. Cyclic Voltammetry technique was applied to determine the electrochemical behavior of steel in these corrosive environments without inhibitor and containing AZOB1 and AZOB2 compounds at concentrations of 50, 100, 250 and 500 ppm. The corrosion rate measurements of steel, which are necessary to determine the inhibitory activity of the compounds, were made by Tafel Polarization method. As a result of the experiments, it was determined that the compounds showed inhibitory effect in all environments and at all concentrations. It was determined that the inhibitory activity increased as the concentration of the compounds in the environment increased. The best inhibitory activity was found to be 68% for AZOB1 and 80% for AZOB2 at 500 ppm in 0.1 M HCl solution.