Yetişkin bireylerin olumsuz çocukluk yaşantıları ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between adverse childhood experiences and psychological resilience of adult individuals
  1. Tez No: 897676
  2. Yazar: ALEYNA NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Bunun yanında bazı sosyodemografik özelliklerle psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18-37 yaş arasında olan, çalışmaya katılmaya gönüllü 383 bireyden oluşmuştur. Araştırmaya katılanlara yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi gibi soruları içeren Kişisel Bilgi Formu; ACE Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği; RSA Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği verilmiştir. Katılımcılardan 284'ü (%75) kadın, 99'u (%25) erkekti ve yaş ortalaması 28'di. Katılımcıların RSA Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği puanları cinsiyet, anne-baba sağ olma değişkenlerine göre farklılık gösterirken; yaş, medeni durum, anne-baba birlikteliği değişkenlerine göre farklılık göstermemiştir. Kadınların psikolojik dayanıklılık düzeyleri erkek katılımcıların psikolojik dayanıklılık düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık düzeyi anne-babanın sağ olma durumuna göre incelendiğinde iki ebeveyni de hayatta olmayan katılımcılar en yüksek psikolojik dayanıklılık düzeyine sahipken; ebeveynlerinden biri hayatta olan katılımcılar en düşük psikolojik dayanıklılığa sahip bulunmuştur. Ayrıca çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile psikolojik dayanıklılık arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı olumsuz yaşantılar arttıkça psikolojik dayanıklılık azaltmaktadır. Bu ilişki incelendiğinde çocukluk çağı olumsuz yaşantılarındaki bir birimlik artış, psikolojik dayanıklılık üzerinde %14 oranında azalışa neden olmaktadır. Sonuç olarak çocukluk çağındaki olumsuz yaşantılarını azaltmak için yapılacak koruyucu ruh sağlığı çalışmaları bireylerin ilerideki psikolojik dayanıklılığını arttırarak psikopatolojileri azaltacaktır. Bu alanda yapılacak daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a relationship between negative childhood experiences and psychological resilience levels. In addition, the relationship between some sociodemographic characteristics and psychological resilience was also examined. The sample of the research consisted of 383 individuals between the ages of 18-37 who volunteered to participate in the study. Personal Information Form, which included questions such as age, gender, marital status, and education level, was provided to the participants of the research; ACE Adverse Childhood Experiences Scale; The RSA Resilience Scale for Adults is provided. 284 (75%) of the participants were women, 99 (25%) were men, and the average age was 28. While the participants' scores on the RSA Psychological Resilience Scale for Adults differ according to gender and parental health variables; It did not differ according to age, marital status, and parental partnership variables. The psychological resilience levels of women were found to be higher than the psychological resilience levels of male participants. When the level of psychological resilience is examined according to the survival status of the parents, participants whose both parents are alive have the highest level of psychological resilience; Participants whose parents were alive were found to have the lowest psychological resilience. Additionally, a low-level negative significant relationship was found between negative childhood experiences and psychological resilience. As negative childhood experiences increase, psychological resilience decreases. When this relationship is examined, a one-unit increase in negative childhood experiences causes a 14% decrease in psychological resilience. As a result, preventive mental health studies to reduce negative experiences in childhood will increase the psychological resilience of individuals in the future and reduce psychopathologies. There is a need for larger sample and prospective studies in this field.