Kaplıca çalışanlarında toksik maruziyetler ve kas iskelet sistemi hastalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of toxic exposures and musculoskeletal system diseases in spa workers
  1. Tez No: 897685
  2. Yazar: ZEKERİYA ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY, DOÇ. DR. ÖZLEM BALBALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda kaplıca çalışanlarında toksik metal maruziyetlerin ve kas iskelet sistem hastalıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız kapsamında Yozgat İline bağlı Sarıkaya, Sorgun ve Saraykent ilçelerinde bulunan kaplıca merkezlerinde çalışan 54 kişiden alınan saç ve idrar örnekleri alındı. Ayrıca 54 çalışanla yüz yüze anket çalışması yapıldı. Analizler indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresinde (ICP-MS) yapıldı ve tüm veriler SPSS paket programı ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan 54 çalışanın ortalama As idrar düzeyi Sarıkaya için 10,07±1,28 ug/L, Sorgun için 10,60±1,50 ug/L, Saraykent için 9,66±1,29 ug/L bulunmuş tüm çalışanların değerleri normal sınırlar içinde çıkmıştır. Ortalama As saç düzeyleri Sarıkaya 0,48±0,21 μg/g, Sorgun 0,52±0,37 μg/g, Saraykent 0,37±0,11 μg/g bulunmuştur. Toplamda 13 kişide Pb, 16 kişide Cd, 5 kişide Co, 3 kişide Ni, 9 kişide Zn, 2 kişide Mn, 3 kişide Cr, 11 kişide Al, 21 kişide Mg, 8 kişide Fe idrar düzeyleri limitlerin üzerinde bulumuştur. Ayrıca 3 kişide As, 11 kişide Pb, 7 kişide Hg, 29 kişide Cd, 2 kişide Ni, 19 kişide Mn saç düzeyleri normal limitlerin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to determine toxic metal exposures and musculoskeletal diseases in spa workers. Within the scope of our study, hair and urine samples were taken from 54 people working in spa centers in Sarıkaya, Sorgun and Saraykent districts of Yozgat Province. Additionally, a face-to-face survey was conducted with 54 employees. Analyzes were performed on inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS) and all data were evaluated with the SPSS package program. The average As urine level of the 54 employees participating in the research was found to be 10.07±1.28 ug/L for Sarıkaya, 10.60±1.50 ug/L for Sorgun, and 9.66±1.29 ug/L for Saraykent. It was within normal limits. Average As hair levels were found to be 0.48±0.21 μg/g in Sarıkaya, 0.52±0.37 μg/g in Sorgun, and 0.37±0.11 μg/g in Saraykent. In total, urine levels of Pb in 13 people, Cd in 16 people, Co in 5 people, Ni in 3 people, Zn in 9 people, Mn in 2 people, Cr in 3 people, Al in 11 people, Mg in 21 people, and Fe in 8 people were found to be above the limits. In addition, hair levels of As in 3 people, Pb in 11 people, Hg in 7 people, Cd in 29 people, Ni in 2 people, and Mn in 19 people were found to be above normal limits.