Günümüz aksesuar tasarımında doğal nesnelerin kullanımı
The use of natural objects in today's accessory design
  1. Tez No: 897687
  2. Yazar: İREM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanlık tarihinin ilk döneminden, günümüze kadar olan süreçte aksesuar üretiminde kullanılan en temel malzemeler organiktir. Tarihsel gelişmeler seyri incelendiğinde, avcılık toplayıcılıktan başlayarak devamındaki süreçte keşfedilen yeni malzemeler ve ardından yeni işleme yöntemleriyle birlikte gelişmeler üretilen ürünlere yansımıştır. Aksesuarların kullanım amacı ve zamanla değişen formları incelendiğinde ise her toplumun ve kültürün manevi değerlerini niteleyen unsurlar ortaya çıkmaktadır. İlk zamanlar aksesuarlar korunmak, avladıkları hayvanların parçalarını taşıyarak gücünü gösteren, büyü olgusundan korunma ve şans gibi insanların manevi yönlerine hizmet edecek şekilde kullanılmıştır. Toplumlar geliştikçe, yeni yerler keşfetmek amacıyla gerçekleştirilen göçler sırasında etkileşime girdikleri toplumlarla olan kültür alışverişi ile sunmakta olduğu hizmet değişime uğramıştır. Günümüz sanat anlayışı ve tasarımlar değerlendirildiğinde aslında insanlık tarihiyle başlayan malzeme arayışları kendini tekrarlayarak, günümüzde de doğal nesneler kullanılmaya başlamıştır. Farklı formlarda, farklı şekillerde, sıra dışı fikirler ile kullanılmaktadır. Gerçekleştirilmiş olan bu tez çalışması ile, ilk olarak aksesuarın tarihsel gelişimi incelenmektedir. Günümüz sanat anlayışına şekil veren akımlara yer verilmiştir. Ayrıca doğal nesneyi kendi sanat yapıtlarında kullanan Anselm Kiefer ve sanat yapıtları hakkında bilgi verilmiştir. Aksesuar yapımında doğal nesne kullanan kişilere ve tasarımlarına tezin dördüncü bölümünde yer verilmiştir. Tez çalışması genel olarak incelendiğinde, doğal nesnelerin sanatın genel kollarında kullanımı ve aksesuar üretimindeki kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca modern sanat akımlarına ve çağdaş sanat akımlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the earliest periods of human history to the present, the fundamental materials used in the production of accessories have been organic. When examining the course of historical developments, the newly discovered materials and subsequent new processing methods in the progression from hunting-gathering periods reflect on the produced items. When analyzing the purpose of accessory use and the forms that changed over time, elements signifying the spiritual values of each society and culture emerge. In the early times, accessories were used to offer protection, display power in terms of the animals they hunted, and serve the spiritual needs of people such as protection from spells and luck. As societies developed, the exchange of cultures with the communities they interacted with during migrations to discover new places led to a transformation in the services provided by accessories. When considering contemporary art understanding and designs, the material searches that began with human history are recurring, and natural objects are now being used again. They are utilized in different forms, shapes, and with extraordinary ideas. This thesis first examines the historical development of accessories. The movements shaping contemporary art understanding are also included. Furthermore, information is provided about Anselm Kiefer, who uses natural objects in his artworks, and his art pieces. The fourth chapter of the thesis covers individuals who use natural objects in accessory making and their designs. When the thesis study is generally examined, information is given about the use of natural objects in the main branches of art and in accessory production. Additionally, modern art movements and contemporary art movements are addressed.