Kur'an-ı Kerim ekseninde kinâye sanatı
The art of allusion in the axis of the Holy Quran
- Tez No: 897696
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanların kendini ve taleplerini muhataba muktezay-ı hale uygun bir şekilde kolay ve anlaşılır yollarla izah etmesiyle birlikte karşısındaki kişi üzerinde tesir bırakması olan belağat ilminin önemli kısmını edebi sanatlar oluşturmaktadır. Bilhassa Arap edebiyatında ehemmiyetli yer işgal eden edebi sanatlarla alakalı ve bunlar içerisinde kinaye sanatları hakkında bilgi vererek kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim'in daha iyi fehmedilmesini sağlamak bu çalışmamızın amacıdır. Bunun için tarafımızca şu katkılar sağlanmıştır. Öncelikle Kur'ân-ı Kerim'deki ekser kinayeli anlatımlar ele alınmış ve bununla birlikte bahsi geçen edebi sanata bütün olarak bakma imkanı sunmuştur. Ayrıca bu tezimizde bahsi geçen edebi sanatın daha iyi fehmedilebilmesi açısından bölümlere ayrılmış, kinaye ve mevzuları ile ilgili misaller verilerek muhtevası zengilleştirilmiştir. Arap dili ve edebiyatının birinci kaynağı olan Kutsal Kitabımızın birçok ayetinde kesretle kullanılmış olmasından da kaynaklı ve yüce kitabımızın mecmuu ile alakalı daha geniş bir perspektif ile bakabilmek ve anlayabilmek için elbette söz konusu edebi sanatların kullanıldıkları yerlere mahsus hangi edebi sanatların kullanıldığını bilmek önemlidir. Hem bu ilimle alakadar olanlar hemde Kur'ân okuyanlar açısından hangi ayette ne şekilde kinayenin kullanıldığı ve hangi maksatlarla kendine yer bulduğu sorularının cevabı açısından da bu çalışmamız önem taşımaktadır. Kinaye sanatları ile ilgili Kur'ân-ı Kerim'den verdiğimiz misaller hem bu sanatların anlaşılmasını kolaylaştıracak, hemde okuyucularına bütün Kur'an'da kıyaslama imkanı verecektir. Netice olarak bu çalışma bütünde tezahür eden bu edebi sanatların güzelliğini daha şaşalı bir surette okuyucularına sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Literary arts constitute an important part of the science of eloquence, which is the effect of people on the other person, as well as explaining themselves and their demands to the interlocutor in easy and understandable ways in accordance with the muktazay-ı situation. The aim of this study is to provide a better understanding of the Qur'an, which is our holy book, by providing information about the literary arts that occupy an important place in Arabic literature and the arts of allusion among them. For this, the following contributions have been made by us. First of all, the most sarcastic expressions in the Qur'an were discussed and it offered the opportunity to look at the aforementioned literary art as a whole. In addition, in this thesis, the literary art mentioned in this thesis has been divided into sections in order to better invent it, and its content has been enriched by giving examples about tropes and subjects. It is also due to the fact that it is used in many verses of our Holy Bible, which is the primary source of Arabic language and literature, and it is a süblime.