Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin gönüllü geri dönüş sürecini etkileyen motivasyon kaynakları
Motivation sources affecting the voluntary return process of Syrian under temporary protection
  1. Tez No: 897697
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE NUR ÖZÜDOĞRU ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli yabancıların geri dönüş sürecini etkileyen motivasyon kaynakları tespit edilerek göç politikalarına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Göçün sebepleri ile birlikte kalıcı çözüm yollarından gönüllü geri dönüş süreci açıklanacaktır. Bu doğrultuda çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma gönüllü geri dönüş talep formunu imzalayan Ankara'da kayıtlı geçici koruma kapsamındaki 20 Suriyeli ile gerçekleştirilmiş olup nitel veri toplama tekniklerinden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği uygulanmıştır. Çalışmada veriler analiz edilirken 2 ana tema ve 8 alt tema belirlenmiştir. Çalışma ile gönüllü geri dönüş sürecini etkileyen başlıca unsurlar ekonomik durum, aileye özlem, sosyokültürel uyum, Türkiye'deki uygulamalar, menşe ülkedeki siyasi rejim, güvenli bölge, gelecek beklentileri şeklindedir. Çalışmaya göre ekonomik durum gönüllü geri dönüş kararını etkileyen en önemli unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Göçe neden olan unsurlar ortadan kalkmamasına rağmen ekonomik durum, menşe ülkeye gönüllü geri dönüş kararı verilmesine etki edebilmektedir. Gönüllü geri dönüş kararını etkileyen unsurlar tespit edilmekle birlikte bu uygulamanın etkili olabilmesi için göçe neden olan unsurların kaynağında çözümlenmesi ve aktörlerin sorumluluk bilinci ile sürecin yönetilmesine katkı sağlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to migration policies by identifying the motivational sources that affect the return process of Syrian foreigners under temporary protection in Türkiye. The reasons for migration will be explained, as well as the voluntary return process, which is a permanent solution. In this direction, the study was carried out with the phenomenology approach, one of the qualitative research methods. The study was conducted with 20 Syrians under temporary protection registered in Ankara, who signed the voluntary repatriation request form, and a semi-structured in-depth interview technique, one of the qualitative data collection techniques, was applied. While analyzing the data in the study, 2 main themes and 8 sub-themes were identified. The main factors affecting the study and the voluntary return process are economic situation, longing for family, sociocultural adaptation, practices in Türkiye, political regime in the country of origin, safe zone, and future expectations. According to the study, economic situation stands out as the most important factor affecting the decision on voluntary repatriation. Although the factors that cause migration have not disappeared, the economic situation may affect the decision to voluntarily return to the country of origin. Although the factors affecting the voluntary return decision have been identified, in order for this practice to be effective, the factors that cause migration must be resolved at their source and the actors must contribute to the management of the process with a sense of responsibility.