Limited şirketlerde esas sermaye payının kanuni geçiş halleri
Legal transition states of basic capital payment in limited companies
  1. Tez No: 897701
  2. Yazar: GÜRAY GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, limited şirketlerde esas sermaye payının kanuni geçiş halleri, öğreti görüşleri ve Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, esas sermaye payı kavramı, pay özellikleri ve limited şirketlerde pay hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, kanuni geçiş halleri ve genel kurulun rolü ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, esas sermaye payının kanuni geçiş halleri ile edinilmesinin sonuçları irdelenmiştir. Son bölümde ise, elde edilen bulgular özetlenecek ve bazı öneriler sunulmuştur. Bu tez çalışması, limited şirketlerde esas sermaye paylarının devri konusunda bir anlayış geliştirmek ve bu alandaki uygulamalara ışık tutmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the legal transition states of the capital share in limited companies are examined in the light of doctrinal opinions and Supreme Court decisions. In the first part of the thesis, information about the concept of capital share, share characteristics and shares in limited companies is given. In the second part, legal transition states and the role of the general assembly are discussed. In the third section, the consequences of acquiring the capital share through legal transition states are examined. In the last section, the findings will be summarized and some suggestions are presented. This thesis study was conducted to develop an understanding of the transfer of capital shares in limited companies and to shed light on the practices in this field.