Limited şirket esas sermaye payının rehni
Creating pledge on stock of limited liability company
  1. Tez No: 415715
  2. Yazar: KAAN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALİ DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
2012 yılında yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu Türk Ticaret Hukuku'na önemli yenilikler getirmiştir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'muz özellikle şirketler hukukuna ilişkin olarak bir takım köklü değişiklikler ve düzenlemeler içermektedir. Limited şirketler açısından TTK'nın getirdiği önemli bir yenilik de limited şirket esas sermaye payı üzerinde kurulacak rehin hakkının, şirket sözleşmesine koyulacak bir hüküm ile genel kurul onayına bağlanabilmesine imkan tanınmasıdır. TTK m. 600/2'ye göre esas sermaye payı üzerinde rehin hakkı kurulmasının genel kurul onayına bağlanması mümkündür ve şirket sözleşmesinde genel kurul onayının öngörüldüğü durumlarda geçişe ilişkin hükümler uygulanacaktır. Kanun koyucu getirdiği bu düzenleme ile ETTK döneminde limited şirket esas sermaye payının rehninde genel kurulun onayının gerekip gerekmediği konusundaki tartışmalara bir son vermiştir. Ancak limited şirket esas sermaye payının rehnine ilişkin diğer tartışmalar halen geçerliliğini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Commercial Code Numbered 6102 (TCC) which became effective in 2012 brought important changes in the Turkish Commercial Law. Our Turkish Commercial Code Numbered 6102 particularly contains certain radical modifications and regulations concerning corporate law. One of the crucial modifications TCC introduced concerning the limited liability companies is the possibility of putting the pledge over a share of capital stock to the approval of the general assembly by a provision in the corporate charter. According to the art. 600/2 of TCC, it is possible to subject the formation of a pledge over a share of capital stock to the approval of the general assembly. In case of such a provision of the approval of the general assembly by the corporate charter, the rules concerning the transition would be applied. With this regulation, the lawmaker has put an end to the debates concerning whether the approval of the general assembly was necessary or not for the pledge over a capital stock share while the old TCC (OTTC) was in effect. Yet other debates concerning the pledge of a share of the capital stock of a limited liability company are still valid.