Duygusal zekanın turistin tekrar satın alma niyetine etkisi
The effect of emotional intelligence on tourist's repurchase intention
  1. Tez No: 897709
  2. Yazar: KORAY AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN SANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, duygusal zekânın turistlerin tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Turizm sektörü, hizmet kalitesinin ve müşteri memnuniyetinin büyük önem taşıdığı bir alandır. Bu bağlamda, turistlerin duygusal tepkileri ve bu tepkilerin tekrar satın alma niyetleri üzerindeki etkileri, turizm işletmeleri için kritik bir araştırma konusu olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmada, duygusal zekâ düzeyi yüksek olan turistlerin aynı destinasyondan veya turizm hizmetinden tekrar hizmet satın aldığı görülmüştür. Veriler, nicel araştırma tekniği kullanılarak 504 katılımcıya anket uygulanmış ve araştırmada faktör analizi, ANOVA Testi, Tukey testi, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi gibi parametrik testler kullanılarak veriler analiz edilmiştir. İstatistiki veriler sonucunda duygusal zekânın turistlerin tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Duygusal zekâ, müşteri ilişkilerinin yönetiminde ve müşteri sadakatinin sağlanmasında stratejik bir unsur olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, turizm sektöründe duygusal zekâ ve tekrar satın alma niyeti üzerine yapılacak gelecekteki araştırmalar için değerli bir kaynak oluşturmakta ve duygusal zekânın bu alandaki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of emotional intelligence on tourists' repurchase intention. The tourism sector is an area where service quality and customer satisfaction are of great importance. In this context, tourists' emotional reactions and the effects of these reactions on repurchase intentions emerge as a critical research topic for tourism businesses. In the research, it was observed that tourists with high emotional intelligence levels purchased services again from the same destination or tourism service. A survey was conducted on 504 participants using the quantitative research technique and the data were analyzed using parametric tests such as factor analysis, ANOVA Test, Tukey test, correlation analysis and multiple linear regression analysis. Statistical data shows that emotional intelligence has a significant and positive effect on tourists' repurchase intention. Emotional intelligence has been considered a strategic element in managing customer relationships and ensuring customer loyalty. The findings of this study constitute a valuable resource for future research on emotional intelligence and repurchase intention in the tourism sector and emphasize the importance of emotional intelligence in this field.