Yaşam doyumu ve ruhsal iyi oluşu etkileyen faktörler ile sosyal medya bağımlılığı ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between factors affecting life satisfaction and psychological well-being and social media addiction
- Tez No: 897722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş değişkenleri ile bu değişkenleri etkileyen faktörlerin, sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan katılımcılardan araştırmada kullanılmak üzere 846 geri dönüş elde edilmiştir. Hatalı ve eksik doldurma yapan katılımcılar elenerek, analize uygun katılım sayısı 739 olmuştur. Yapılan araştırmada Bergen sosyal medya bağımlılığı ölçeği (BSMBÖ), psikolojik iyi oluş ölçeği (PİOÖ), yaşam doyumu ölçeği (YDÖ) olmak üzere 3 ölçek kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerliliği için doğrulayıcı faktör analizi ve güvenilirlik testi için Cronbach Alfa katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre yaşam doyumu ve aile ile ortak faaliyetlere katılma sıklığı arasında anlamlı ve pozitif yönlü ortaya yakın kuvvette bir ilişki görülmektedir. Aile ile ortak faaliyetlere katılımın pozitif yönde ortaya yakın kuvvette yaşam doyumunu artırdığını göstermektedir. Yaşam doyumu ve akraba ilişkilerinin hayattaki önem derecesi arasında anlamlı ve pozitif yönlü zayıf kuvvette bir ilişki saptanmıştır, bu durum akraba ilişkilerini önemsemenin yaşam doyumunu pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Psikolojik iyi oluş ile spor yapma sıklığı, aile ile ortak faaliyetlere katılma sıklığı ve akraba ilişkilerinin yaşamdaki önem derecesi arasında anlamlı ve pozitif yönlü ortaya yakın kuvvette bir ilişki bulunmuştur, bu durum spor yapma sıklığı, aile ile ortak faaliyetlere katılma sıklığı ve akraba ilişkilerinin hayatınızdaki önem derecesinin ortaya yakın kuvvette psikolojik iyi oluşu artırdığını göstermektedir. Sosyal medya bağımlılığı ile yaş arasında negatif yönlü zayıf kuvvette anlamlı bir ilişki görülmüştür, bu durum yaş arttıkça sosyal medya bağımlılığının azaldığını göstermektedir. Yaşam doyumu, psikolojik iyi oluş ve sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı ve negatif yönlü zayıf bir ilişki görülmektedir. Bulgular sosyal medya bağımlılığı ile yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş arasında önemli bir ilişki olmadığını; yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluşun daha çok toplumsal ilişkilere katılım ve spor yapma alışkanlığı tarafından biçimlendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to reveal the relationship between life satisfaction and psychological well-being variables and the factors affecting these variables with social media addiction. For this purpose, a total of 846 participants participated in the study from accessible groups through convenience sampling. After eliminating participants with incomplete or erroneous responses, the sample size suitable for analysis was determined as 739. In the study, three scales were used: Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS), Psychological Well-Being Scale (PWBS), and Satisfaction with Life Scale (SWLS). Confirmatory factor analysis and Cronbach's Alpha coefficient were used for the validity and reliability of the scales, respectively. The findings of the study revealed a significant and positive relationship between life satisfaction and frequency of engaging in activities with family. Participating in activities with family was found to positively increase life satisfaction. A significant and weak positive relationship was found between life satisfaction and the importance of relationships with relatives, indicating that valuing relationships with relatives positively affects life satisfaction. A significant and positive relationship was found between psychological well-being and frequency of sports participation, frequency of engaging in activities with family, and the importance of relationships with relatives, indicating that these factors positively contribute to psychological well-being. A significant and weak negative relationship was observed between age and social media addiction, suggesting that social media addiction decreases as age increases. A significant and weak negative relationship was found between life satisfaction and social media addiction, indicating that life satisfaction decreases with increasing social media addiction. A significant and weak negative relationship was observed between psychological well-being and social media addiction, indicating that psychological well-being decreases with increasing social media addiction. The findings show that there is no important relationship between social media addiction and life satisfaction and psychological well-being; It shows that life satisfaction and psychological well-being are shaped mostly by participation in social relations and sports habits.