Irak'ın jeopolitik konumu ve Orta Doğu'daki güç dengeleri
Iraq's geopolitical position and power balances in the Middle East
  1. Tez No: 897728
  2. Yazar: AHMED IRHAYYIM SAAD SARRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Irak'ın coğrafi konumu, bölgesel ve uluslararası düzeyde stratejik önem taşıdığı için politik coğrafya açısından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu analiz, Orta Doğu ve dünya genelindeki gelişmeler ve değişikliklerin bir sonucu olarak Irak'ın stratejik önemini vurgulamaktadır. Özellikle Arap Körfezi'ne doğru olan yönelimi ve önemli petrol rezervlerine sahip olması, Batı ülkeleri tarafından dikkate alınan faktörler arasındadır. Irak'ın coğrafi konumu, farklı özellik ve sınırların çeşitliliğine göre sınıflandırılabilir. Araştırma, ülkeler arasındaki çatışmaların ve gerilimlerin aslında stratejik genişleme ve alan genişletme çabalarının bir yansıması olduğunu ortaya koymuştur. Bu çatışma ve gerilimlerin altında yatan nedenler, tarafların politika ve çıkarlarının çatışmasına yol açmaktadır. Bu da coğrafi-politik bir alanın sadece siyasi bir boyut olmadığını, aynı zamanda ekonomik bir boyutu olduğunu ve günümüzde siyasi ve ekonomik boyutların birbirinden ayrılamayacağını göstermektedir. Araştırma ayrıca Irak'ın coğrafi konumunun, komşu ülkelerle olan ilişkilerin köklerini ve uzun süreli etkilerini vurgulamıştır. Bu ilişkilerin önemli olduğu ve gelecekte de önemli olacağı, özellikle enerji güvenliği açısından bölgenin küresel düzeyde önemli olduğu bir dönemde Irak'ın coğrafi konumunun etkilerini anlamak için önemlidir. Sonuç olarak, bu araştırma Irak'ın coğrafi konumunun bölgesel denge üzerindeki etkisini incelemekte ve Irak'ın bu coğrafi konumunun bölgesel ve uluslararası ilişkilerdeki önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, Irak'ın coğrafi-politik birimlerdeki rolünü ve etkilerini anlamak için politik coğrafyanın uygulamalı bir yaklaşımını benimsemektedir. Bu araştırma, Irak'ın coğrafi konumunun bölgesel dengeyi nasıl etkilediğini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir ve bu da bölgesel iş birliği ve çatışma fırsatları ile tehditlerini daha iyi yönetmemize katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Iraq's geographical location has been examined and evaluated in terms of political geography, as it has strategic importance at regional and international levels. This analysis highlights the strategic importance of Iraq as a result of developments and changes in the Middle East and around the world. In particular, its orientation towards the Arabian Gulf and its possession of significant oil reserves are among the factors taken into consideration by Western countries. Iraq's geographical location can be classified according to the variety of different features and borders. The research has revealed that conflicts and tensions between countries are actually a reflection of strategic expansion and territorial expansion efforts. The underlying reasons for these conflicts and tensions lead to a conflict between the parties' policies and interests. This shows that a geopolitical space is not only a political dimension, but also an economic dimension, and today political and economic dimensions cannot be separated from each other. The research also highlighted the roots and long-term effects of Iraq's geographical location and relations with neighboring countries. These relations are important and will continue to be important in the future, and it is important to understand the effects of Iraq's geographical location, especially at a time when the region is globally important in terms of energy security. In conclusion, this research examines the impact of Iraq's geographical location on regional balance and emphasizes the importance of Iraq's geographical location in regional and international relations. It also adopts an applied approach of political geography to understand Iraq's role and influences in geopolitical units. This research can help us better understand how Iraq's geographic location affects regional balance, which can contribute to better managing regional cooperation and conflict opportunities and threats.