أثار التنافس الأمريكي الإيراني في الشرق الأوسط الساحة العراقية نموذجاً 2003-2022
Ortadoğudaki ABD İran rekabetinin etkileri (2003_2022) yılları arasındaki Irak örneği
- Tez No: 778949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAT MAHAMAT OUMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Irak üzerindeki ABD-İran rekabeti çeşitli aşamalardan geçmiştir; bu aşamalar Irak'ın işgali, uluslararası askeri muharip güçlerin Irak'tan çekilmesi, IŞİD'in bazı Irak vilayetlerine girmesi, IŞİD'in yenilgiye uğratılması ve belirli bir zaman dilimi gibi Irak'ın içinden geçtiği önemli veya olağandışı koşullara göre bölünmüştür. IŞİD'den sonra, son parlamento seçimlerini takip eden mevcut siyasi çıkmaza ek olarak. Tüm bu olaylarda Amerikan-İran pozisyonları, olayları ve bakış açıları, doğrudan bir çarpışma gerçekleşmeden çarpışmaya yaklaşacak kadar çatışabilir ya da askeri bir ittifak gerçekleşmeden yaklaşacak kadar aynı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'a karşı yürüttüğü savaş ve 2003'teki işgali siyasi ve ekonomik motivasyonla, petrol kaynaklarıyla ve Irak'ın Orta Doğu'da önemli bir jeopolitik konumu temsil etmesiyle gerçekleşti. Kriz, Irak'ta üstünlük için ABD-İran rekabeti etrafında şekillenmektedir. ABD ve Orta Doğu'daki müttefikleri ile Irak arasındaki uzun süreli çatışma, İran'ın önemli roller, araçlar ve değişkenler tanımlamak için bölgesel politikasını güçlendirmesine yol açtı. Irak'ın işgali bölgesel ve uluslararası güç dengesindeki dengeyi bozmuştur, zira işgal komşu ülkelerin bölgesel ve uluslararası rol oynamasına imkan veren siyasi, güvenlik ve ekonomik bir boşluk yaratmıştır. Irak rejiminin daha sonra düşmesi, bu boşluğun süper güçlerin - ABD ve Birleşik Krallık - sahiplenmesine yol açacağı ve bunun da stratejik bir çatışmaya yol açacağı korkusuyla önceki dış politikanın Irak rejimi üzerindeki etkilerinde önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The US-Iranian competition over Iraq has passed through several stages, as these stages were divided according to circumstances considered pivotal or unusual in history, such as the invasion of Iraq, the withdrawal of the international military combat forces from Iraq, the entry of ISIS into some Iraqi provinces, the defeat of ISIS, and the period Post-ISIS, in addition to the current political deadlock that followed the recent parliamentary elections. In all of these events, there were American-Iranian positions, events, and viewpoints that might be conflicting to the point of approaching a direct collision without it occurring, or they might be identical to the extent that a military alliance approaches without it happening. The war waged by the United States of America against Iraq and its occupation in 2003 was politically and economically motivated, represented in the oil resources, and because Iraq represented an important geopolitical position in the Middle East. The crisis centers around US-Iranian competition for supremacy in Iraq. The protracted conflict between the United States and its allies in the Middle East and Iraq has led Iran to reinforce its regional policy in order to define important roles, tools and variables. The occupation of Iraq destabilized the balance in the regional and international balance of power, as the occupation created a political, security and economic vacuum that enabled neighboring countries to play a regional and international role in that the fall of the Iraqi regime later played a prominent role in the effects of the previous foreign policy on the Iraqi regime, fearing that This vacuum leads to the superpowers - the United States and the United Kingdom - owning it, which would lead to a strategic conflict.