Gılles Deleuze'ün asamblaj teorisi ve politik öznelliğin kurulumu
Gilles Deleuze's theory of assemblage and the establishment of political subjectivity
- Tez No: 897759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Teknik ve teknolojik düşünüm, çağın adlandırılmasında, dönem tartışmalarının iktisadi ve politik alanlarda sürdürülmesinde ve yeni kavramsal ilişkilerin kurulmasında etkinlik göstermektedir. Dolayısıyla sadece teorik alandaki gelişmelere referans olmamakla beraber aynı zamanda politik alanın ve öznelerin mücadele hatlarını da belirleme konusunda önemli bilişsel-duyuşsal katkılar sağlamaktadır. Bu yüksek lisans tezi de bahsedilen etkileşim koşullarını incelemek adına Fransız filozof Gilles Deleuze'ün asamblaj kavramını ve sibernetik makineler ile ilişkisini ele alarak içinde larva öznellik, kendilik rejimi ve politik öznelliğin konumu incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Deleuze'ün varlığın kategorik konumu üzerinden kendilik rejimini nasıl anlam ontolojisi üzerinden çözümlediğine; güdüler ve arzular kavramlarıyla bu kendilik rejiminin bir tutarlılık düzleminde nasıl kurum teorisine evrildiğine ve toplanışlar olarak toplumsal makinelerin asamblaj kavramında nasıl somutlaştığına değinilmiştir. Nihai hedef olarak, asamblaj teorisinde ortaya çıkan öznelliğin konumunun sibernetik-ağsal makineler ile moleküler oluş ve mikro-asamblaj zeminlerinde nasıl politik öznelliklere dönüştüğüne odaklanılmıştır. Anahtar Sözcükler Deleuze, asamblaj, politik öznellik, sibernetik, sibernetik asamblajlar, arzu makineleri
Özet (Çeviri)
Technical and technological thinking has strong influences in naming an era, sustaining debates on economy and politics of certain periods and establishing new conceptual relations. Therefore, it is not only referring to developments in the theoretical field but also provides significant cognitive and affective contributions to determining the struggle lines of politics and individuals. To analyse these interactions, this master's thesis examines the French philosopher Gilles Deleuze's concept of assemblage and its relationship with cybernetic machines and the position of larval subjectivity, the regime of the self and political subjectivity within it. In line with this objective, it touches upon how Deleuze analyses the regime of self through an ontological understanding of existence, how this regime evolves into institutional theory within a plane of consistency through the concepts of motives and desires, and how social machines as assemblages are embodied in the concept of assemblage are discussed. As a final objective, the focus on how the position of subjectivity emerging in the theory of assemblage is transformed into political subjectivities in the context of cybernetic-networked machines, molecular becoming, and micro-assemblage. Keywords Deleuze, assemblage, political subjectivity, cybernetics, cybernetic assemblage, desiring machines