55 yaş ve üzeri bireylerde rekreatif orman banyosu (shinrin-yoku) etkinliğinin yaşam tatmini ve bazı psikometrik değişkenlere etkisi
The effect of recreational forest bathing (shinrin-yoku) activity on satisfaction of life and some psychometric variables in individuals 55 years and older
  1. Tez No: 897758
  2. Yazar: DENİZ NECLA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, orman banyosunun yaşlı bireylerde depresyon düzeylerini azaltma ve yaşam tatminini artırma potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, orman banyosunun bazı psikometrik değişkenler üzerindeki etkilerini de incelemektedir. Rasgele belirlenmiş randomize kontrollü bir tasarıma sahip olan bu çalışma, deney ve kontrol grupları içermekte ve ön test, ara test ve son test adımlarını içermektedir.Araştırmanın evrenini 60+ Tazelenme Üniversitesine devam eden 55 yaş ve üzeri bireyler oluştururken, örneklemi 47 gönüllü katılımcıdan (25 deney ve 22 kontrol) oluşmaktadır.Veriler, çeşitli ölçekler kullanılarak üç aşamada toplanmıştır: Yaşam Tatmini Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği, Duygu Durumları Profili Ölçeği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi. Orman banyosu grubunda depresyon düzeylerinde anlamlı bir azalma ve yaşam tatmininde artış gözlemlenmiştir. Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişiklik bulunmamıştır. Duygu durumu alt boyutları incelendiğinde, orman banyosu grubunda depresyon, karışıklık ve gerginlik düzeylerinde azalma, enerji düzeylerinde ise artış tespit edilmiştir. Kontrol grubunda da benzer değişiklikler gözlemlenmiştir ancak etkiler orman banyosu grubuna göre daha az belirgindir. Orman banyosu uygulamalarının yaşlı bireylerin depresyon düzeylerini azaltmada ve genel duygu durumlarını iyileştirmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yaşam tatmini üzerindeki etkileri ise daha fazla araştırma gerektirmektedir. Doğal ortamların, özellikle orman banyosu gibi doğa temelli müdahalelerin, yaşlı bireylerin psikolojik ve duygusal sağlıklarını destekleyebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the potential of forest bathing to reduce depression levels and increase life satisfaction in elderly individuals. It also examines the effects of forest bathing on some psychometric variables. This study, which has a randomised controlled design, includes experimental and control groups and includes pre-test, mid-test and post-test steps. The population of the study consisted of individuals aged 55 years and over attending 60+ Tazelenme University, while the sample consisted of 47 volunteer participants (25 experimental and 22 control).Data were collected in three stages using various scales: Life Satisfaction Scale, Geriatric Depression Scale, Profile of Mood States Scale and International Physical Activity Questionnaire. A significant decrease in depression levels and an increase in life satisfaction were observed in the forest bath group. No significant change was found in the control group. When the mood sub-dimensions were analysed, a decrease in depression, confusion and tension levels and an increase in energy levels were found in the forest bath group. Similar changes were observed in the control group, but the effects were less pronounced than in the forest bath group. It is revealed that forest bath applications are effective in reducing the depression levels of elderly individuals and improving their general mood. The effects on life satisfaction require further research. It is concluded that natural environments, especially nature-based interventions such as forest bathing, can support the psychological and emotional health of elderly individuals.