Gilles Deleuze'ün fark felsefesi: Bergson, Nietzsche ve Spinoza okuması
Gilles Deleuze's philosophy of difference: The reading of Bergson, Nietzsche and Spinoza
- Tez No: 294726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, Çağdaş Fransız Felsefesi'nde ?özelde post-yapısalcı ve postmodern felsefelerde- önemli bir yere sahip olan Deleuze'ün erken dönem fark felsefesini karakterize eden Bergson, Nietzsche ve Spinoza okumaları sorunlaştırılmaktadır. Bu amaçla, ilk olarak, giriş kısmında geride bıraktığımız yüzyıla egemen olan Postyapısalcı düşünce içerisinde Deleuze'ün konumunu belirledikten sonra birinci bölümde Temsil felsefelerinin eleştirileri yapılarak, bu bağlamda onun felsefesinin kilit kavramları değerlendirilmektedir. Daha sonra üç ana bölüme ayrılan çalışmanın ikinci bölümünde Deleuze'ün fark felsefesinin evrimsel çizgisinde önemli bir yer işgal eden Bergson, üçüncü bölümde Nietzsche ve son bölümde ise Spinoza temel odağımız olup, Deleuze'ün Batı felsefesine hâkim olan özdeşlik mantığına hangi noktalarda meydan okuduğu ele alınmaktadır. Ulaşılan sonuçlar bakımından Deleuze'ün kariyerinde önemli aşamaya işaret eden bu üç filozoftan devşirilen kavramların kendi felsefi istikametinde önemi özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study problematizes the reading of Bergson, Nietzsche and Spinoza which characterized Deleuze?s philosophy of difference in his early career. As known, the philosopher has an outstanding place in contemporary French philosophy, especially in poststructuralist and postmodern philosophies. After Deleuze?s position is clarified in poststructuralist thought dominating the last century in introduction, philosophies of representation are criticized and Deleuze?s key philosophical concepts in this context are evaluated in the first chapter. Then, the study is divided into three main parts focusing respectively on Bergson, Nietzsche and Spinoza ?the philosophers that occupied important places in the evolutionary line of Deleuze?s philosophy of difference? and dealing with how Deleuze challenged the logic of identity which prevailed the Western philosophy.Consequently, in terms of the results attained, the importance of the concepts of these three philosophers marking significant phase in Deleuze career is summarized in respect to Deleuze?s philosophical direction.