Endüstri-sonrası kentsel peyzajlarda parça-bütün ilişkisinin tarihi kentsel peyzaj yaklaşımı doğrultusunda bütüncül koruma için önemi: Eskişehir Eski Fabrikalar bölgesi
The importance of whole-part relationship in post-industrial urban landscapes for holistic conservation in line with the historical urban landscape approach: Eskişehir Old Factories district
- Tez No: 897772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AÇALYA ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kentsel korumadaki son paradigma olan tarihi kentsel peyzaj yaklaşımı kenti koruma alanı sınırlarının ötesinde geniş kentsel bağlamda, somut ve somut olmayan tüm katmanları ile korumayı amaçlamaktadır. Gelişimin kentlerin doğasında olduğunu kabul etmekte ve korumanın sürdürülebilir kentsel gelişimin anahtarı olduğunu savunmaktadır. Endüstrisonrası kentsel peyzajlar da kentin tarihi bir katmanı ve karakter alanı olarak tarihi kentsel peyzajın kapsamına girmektedir. Kentin içinde kalan bu peyzajlar büyük âtıl alanlar olmalarından ve her bileşeninin miras kabul edilmemesinden dolayı yoğun bir kentsel gelişim baskısına maruz kalabilmektedir. Korumada parçacıl yaklaşım peyzajın bileşenlerinin bireysel bazda yıkılarak kaybedilmesine neden olmakta, bu ise endüstriyel peyzajın karakterini zedelemektedir. Bu bozulma üst ölçekteki bütünlüğe de etki etmekte, alt ölçekteki karakter yitimi kent kimliğinin de hasar alması ile sonuçlanmaktadır. Bu kapsamda örnek niteliği taşıyan Eskişehir Eski Fabrikalar Bölgesi endüstri-sonrası kentsel peyzajı çalışma alanı olarak incelenmektedir. Gelişim bölgesinde bulunan peyzaj içinde yer alan tekil fabrika yapılarının yıkılması ile bölgede tek düze yapılaşmanın başlamış olduğu, karakterin zayıfladığı görülmektedir. Endüstriyel peyzajın ayırt edici özelliklerini pekiştiren tekil yapıların ölçeğinde başlayan bu yıkım, parça-bütün ilişkiler zinciri içerisinde önce Eski Fabrikalar Bölgesi'nin ayırt edici karakterinin bozulmasına, ardından Eskişehir kent karakterinin hasar almasına neden olabilecektir. Çalışma, parça-bütün ilişkileri gözetilerek bütüncül bir koruma anlayışı geliştirilmesinin önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunun için Eskişehir tarihi kentsel peyzajının bir bileşeni olan Eski Fabrikalar Bölgesi endüstri-sonrası kentsel peyzajındaki tekil yapıların alanın karakterini nasıl etkilediği doluboş analizleri üzerinden incelenmiş, ardından karakterdeki bozulma ve bozulmamış dokunun taşıdığı potansiyeller tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
Historic urban landscape approach, the latest paradigm in urban conservation, aims to conserve the city in a broader urban context beyond the boundaries of the conservation area, encompassing all tangible and intangible layers. It acknowledges that development is inherent in the nature of cities and argues that conservation is the key to sustainable urban development. Post-industrial urban landscapes also fall within the scope of the historic urban landscape as a historical layer and character area of the city. These landscapes within the city are subject to intense urban development pressure since they can include large unused areas and not every component is considered as heritage. A fragmented approach in conservation leads to the loss of the landscape's components on an individual basis, which damages the character of the industrial landscape. This deterioration also damages the integrity at a larger scale due to the fact that the loss of character at small scale negatively affects the urban identity. The post-industrial urban landscape of Eskişehir Old Factories Area is an example in this context and is examined as the study area. It is observed that with the demolition of individual factory buildings within the landscape located in the urban development area, monotonous construction has begun in the region, and the character has weakened. Within the chain of part-whole relationships, this destruction started at the scale of individual buildings that reinforce the distinctive features of the industrial landscape may lead to the deterioration of the distinctive character of the Old Factories Area, and then the character of Eskişehir city. The study aims to demonstrate the importance of developing a holistic conservation approach by considering the part-whole relationships. For this purpose, it examines how individual buildings in the post-industrial urban landscape of the Old Factories Area, a component of the historical urban landscape of Eskişehir, affect the area's character through solid-void analyses. Subsequently, it discusses the deterioration in character and the potential of the conserved character.