Sığınmacılara yönelik cinsel şiddete medikolegal yaklaşım
Medicolegal approach to sexual violence against refugees
- Tez No: 897771
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda; 01.01.2013-31.12.2023 tarihleri arasında Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Polikliniği'ne cinsel saldırı iddiasıyla gönderilmiş, fiziksel ve genital (vajinal-anal) muayene yapılmasına, kolposkopi cihazı ile fotoğraf ve görüntü kaydı yapılmasına, delil elde etmek amacıyla biyolojik materyallerin toplanmasına, ilgili bölümlere konsülte edilmesine kendisi veya 18 yaş altındaysa vasileri tarafından yazılı onam verilen, tüm yaş gurubundaki olguların içerisinden Suriye uyruklu sığınmacı 94 olgu retrospektif olarak incelenerek, ülkemizdeki Suriye uyruklu sığınmacılara yönelik cinsel şiddetin sıklığı, risk faktörleri, bu olguların adli tıbbi değerlendirilmesi sırasında karşılaşılan zorluklar hakkında farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmamız sonucunda; 64 kadın, 30 erkek mağdur olmak üzere 94 olgunun yaş ortalaması 13,19±7,69 olarak tespit edilmiştir. Olguların yarıdan fazlasının hiç Türkçe bilmediği ve Türkçe iletişim kuramadığı, bu olguların konsülte edildikleri bölümlerde tercüman ihtiyacı nedeniyle psikopatolojiler açısından değerlendirilemedikleri ve gerekli tanı, tedavi ve takip sürecinden yoksun kaldıkları tespit edilmiştir. Olguların beşte birinde ailede cinsel şiddete uğrama öyküsü olduğu, iç savaş ve göç sürecinde güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalan olgular ve ailelerinin cinsel şiddete uğrama açısından risk altında oldukları görülmektedir. Özellikle 12 yaş altı olguların ailelerinden destek almadan, kendi başlarına adli bildirimde bulunma oranlarının anlamlı oranda düşük olduğu, ayrıca olguların dörtte birinde saldırganın aile üyesi veya akraba olduğu tespit edilmiştir. 80 olgunun olay tarihinde 18 yaş altında olduğu, ayrıca olguların %84,7'sinde annenin, %22,2'sinde babanın çalışmadığı, 32 olgunun parçalanmış aile yapısında olduğu tespit edilmiştir. Yoksulluk, parçalanmış aile yapısı, eğitimlerinin sekteye uğraması, etnik azınlık olma gibi cinsel kötüye kullanılma ve“grooming”için birçok risk faktörünü taşıyan çocuk yaş grubu sığınmacıların özellikle korunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study; 94 Syrian refugee cases from all age groups who were referred to Mersin University Forensic Medicine Department Polyclinic with the allegation of sexual assault between 01.01.2013-31.12.2023, and who gave written consent, or their guardians if they were under 18 years of age, to physical and genital (vaginal-anal) examination, photo and image recording with colposcopy device, collection of biological materials for evidence, consultation with relevant departments, were examined retrospectively, and it was aimed to raise awareness about the frequency of sexual violence against Syrian refugees in our country, risk factors, and difficulties encountered during forensic medical evaluation of these cases. As a result of our study, the average age of 94 cases, 64 female and 30 male victims, was determined as 13.19±7.69. It was determined that more than half of the cases did not know Turkish and could not communicate in Turkish, that these cases could not be evaluated especially in terms of psychopathology due to the need for interpreters in the departments where they were consulted, and that they were deprived of the necessary diagnosis, treatment and follow-up process. It was observed that one fifth of the cases had a history of sexual violence in their family, that the cases and their families who faced security risks during the civil war and migration process were at risk of being subjected to sexual violence. It was determined that the rate of cases under the age of 12 to file a legal report on their own, without receiving support from their families, was significantly low, and that the attacker was a family member or relative in one fourth of the cases. It was also determined that 80 cases were under the age of 18 at the time of the incident, and that in 84.7% of the cases, the mother and in 22.2% of the cases, the father were unemployed, and 32 cases had a broken family structure. It was concluded that refugees who are in child age group, who carry many risk factors for sexual abuse and“grooming”such as poverty, broken family structure, interruption of their education, and being an ethnic minority, should especially be protected.