Öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin incelenmesi Mardin örneği
Examination of teachers' digital competence Mardin example
  1. Tez No: 897807
  2. Yazar: MAŞALLAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERKAN GÜNBATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilim ve teknoloji alanında meydana gelen değişimler hayatın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu durum eğitim dünyasını ve öğretmenleri de etkilemektedir. Günümüz dünyasında teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmesi, öğretmenlerin de dijital öz yeterliklere sahip olması gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Bu vesileyle Mardin ili ve ilçelerinde görev yapan öğretmenleri kapsayan bu çalışmanın amacı 2023-2024 eğitim öğretim yılında Mardin ili ve ilçelerinde MEB'e bağlı anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin dijital öz yeterliklerini incelemektir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Eğitimciler için dijital yeterlikler çerçevesi (DigCompEdu) dikkate alınarak hazırlanan ve Türkçe çevirisi yapılmış olan 6 alt boyut ve 22 maddeden oluşan öğretmenlerin dijital öz yeterlik ölçeği öğretmenlere uygulanmıştır. Ölçek aracılığıyla çalışmaya katılan 649 öğretmenden elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak t-testi ve tek yönlü ANOVA testi aracılığıyla gerekli analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda eğitimciler için dijital öz yeterlik ölçeğine göre öğretmenlerin bütünleştirici (B1) veya orta düzeyde olduğu görülmüştür. Bu seviyeye göre öğretmenlerin temel seviyenin üzerinde dijital öz yeterliğe sahip olduğu, daha üst bir seviye için dijital öz yeterliklerini geliştirmesi yönünde çaba göstermesi gerekmektedir. Ayrıca öğretmenlerin dijital öz yeterlik düzeyleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiş olmakla birlikte, öğretmenlerin dijital öz yeterlik düzeylerinin eğitim durumu, hizmet içi kurs alma, FATİH Projesi, Formatör öğretmen kursu alma, sınıflarda etkileşimli tahta, internet altyapısı olma durumu, okul türü, branş alanı, görev yaptığı ilçe ve kıdem yılına göre farklılaşma olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgulardan hareketle ilgili sonuç ve tartışmalar yapılmış olup, elde edilen verilerden yola çıkılarak eğitimcilere ve bundan sonraki çalışmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changes in the field of science and technology have become an integral part of life. This situation also affects the education world and teachers. The rapid development of technology in today's world necessitates that teachers also have digital self-sufficiency. On this occasion, the aim of this study, which includes teachers working in Mardin province and its districts, is to examine the digital self-efficacy of teachers working in kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools affiliated with the Ministry of Education in Mardin province and districts in the 2023-2024 academic year. The relational screening method one of the quantitative research methods was used in this study. The digital self-efficacy scale of teachers, consisting of 6 sub-dimensions and 22 items, prepared taking into account the digital competencies for educators (DigCompEdu) framework and translated into Turkish, was applied to the teachers. The data obtained from 649 teachers who participated in the study through the scale were analyzed using the SPSS program using t-test and one-way ANOVA test. As a result of these analyses, it was seen that the teachers were at the integrative (B1) or intermediate level according to the digital self-efficacy scale for educators. According to this level, teachers have digital self- efficacy above the basic level and should put more effort to improve their digital self-efficacy. In addition to teachers' digital self-efficacy levels were examined in terms of various variables, teachers' digital self-efficacy levels were determined by their educational status, taking in-service courses, FATİH Project, taking the Formator teacher course, having interactive whiteboards and internet infrastructure in the classrooms, type of school, field of study, and the number of teachers they work in. It was found out that there was variation according to district and seniority year. Based on these findings, conclusions and discussions were made, and various suggestions were presented to educators and future studies based on the data obtained.