İnşaat projelerinde akıllı sensörler kullanılarak çalışan performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of employee performance using smart sensors in construction projects
  1. Tez No: 897806
  2. Yazar: TANZER GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnşaat, insanlığın barınma ihtiyacını karşılayan ve medeniyetler kurulmaya başladığından beri iç içe yaşadığı bir sektördür. Bu sektörün başından beri en büyük sorunu en büyük maliyet sorunu olan işçi performanslarının yönetilmesidir. Günümüzde inşaat sektörü, sürekli gelişen teknoloji ve akıllı cihazlarla büyük bir dönüşüm geçirmektedir. Bu dönüşümün önemli bir bileşeni, inşaat projelerinde kullanılan akıllı sensörlerdir. Bu çalışma, inşaat projelerinde Raspberry Pi Pico, MPU-6050 Gyro Sensor ve RTC DS1302 zaman modülü gibi akıllı cihazlar kullanılarak çalışan performansının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Tezin temel odak noktası, inşaat çalışanlarının hareketlerini, fiziksel durumlarını ve çalışma koşullarını izlemek ve analiz etmek için bu sensörlerin nasıl kullanılabileceğidir. MPU-6050, hareket ve eğilme verilerini hassas bir şekilde ölçerken, RTC DS1302 zaman modülü verilerin zaman damgasını oluşturur. Bu veriler, Raspberry Pi Pico üzerinden toplanır ve PHP ile MySQL veritabanına kaydedilir. Veritabanında saklanan veriler, çalışanların günlük performanslarını analiz etmek için kullanılır. Bu analiz, işçi verimliliği, güvenlik riskleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi faktörleri içerebilir. Sonuçlar, inşaat projelerinin daha verimli, güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Construction is a sector that meets the sheltering needs of humanity and has been living together since the establishment of civilizations. The biggest problem of this sector since the beginning is the management of worker performance, which is the biggest cost problem. Today, the construction sector is undergoing a major transformation with constantly developing technology and smart devices. An important component of this transformation is the smart sensors used in construction projects. This study aims to evaluate worker performance using smart devices such as Raspberry Pi Pico, MPU-6050 Gyro Sensor and RTC DS1302 time module in construction projects. The main focus of the thesis is how these sensors can be used to monitor and analyze the movements, physical conditions and working conditions of construction workers. While MPU-6050 precisely measures movement and bending data, RTC DS1302 time module creates a time stamp of the data. This data is collected via Raspberry Pi Pico and recorded in a MySQL database with PHP. The data stored in the database is used to analyze the daily performance of workers. This analysis may include factors such as worker productivity, safety risks and improvement of working conditions. The results can help manage construction projects more efficiently, safely and sustainably.