31 Mart Vak'ası
The Rebellion of 31 st March
  1. Tez No: 89782
  2. Yazar: CÜNEYT MARMARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünü durdurma gayretleriyle, yapıları Islahat Hareketleri, büyük devletlerin baskılarıyla, azınlıklara ayrıcalık tanıyarak, ayrılışlarını önleyici bir tedbir olarak yapılmıştır. Fakat bunların hiçbirisi, 1789 Fransız İhtilalinin yarattığı, milliyetçilik hislerini giderememiştir. Bu durum Türk halkında, rahatsızlık yaratarak, baza tepkiler oluşturdu. Bu tepkiler sonunda, Osmanlı'yı, içine düştüğü kötü durumdan kurtarmak için, bazı aydınların hareketleri (Jön Türkler) görülmüş ve ülkeyi Meşrutiyet'e taşımıştır. Ancak II.Abdülhamid, buna fazla tahammül edemeyip, Meclisi Mebusanı iki yıl sonra, süresiz kapatmıştır. Ülke, Abdülhamid'in istibdatı ile başbaşa kalmıştır. Nitekim, 23 Temmuz 1908'de II. Meşrutiyet ilan edilir. II.Meşrutiyet, alışılmadık özgür bir ortamı da beraberinde getirmiş, fikir akimi arının gün ışığına çıkmasını, partilerin örgütlenmelerini, basın hürriyetini sağlamış ve Abdülhamid'in 33 yıllık istibdat rejimine son vermiştir. Ancak bu sınırsız hürriyet ortamı anarşiyi de beraberinde getirmiştir. 31 Mart Vak'asına, etki eden unsurların başında, Ahrar Fırkasının yıkıcı muhalefeti ve İrtihad-ı Muhammedi Cemiyeti ile yayın orgam“Volkan”gazetesi gelir. 13 Nisan 1909 ( 31 Mart 1325 )' de, Taşkışla'daki 4. Avcı Taburunun askerleri,“şeriat isteriz”gerekçesiyle isyan ederler. Kışlanın önünde bekleyen hocalarla, Ayasofya Meydanı'na giderler. İsyan süratle, diğer kışlalara da yayılır. Asiler, bazı kimseleri öldürmüş, meclisi basıp, kabinenin istifasıyla, bir takım isteklerde bulunmuşlardı. VBAynı gün, Erzurum ve Erzincan'da, müteakiben Adana'dâ (14Nisanl909) ve 10 gün sonra yine Adana'dâ (25Nisanl909) isyanlar olur. Bu olayların aynı anda başlaması düşündürücüdür. Hareket Ordusu'nun geliş haberinin alınmasına kadar basm, kışkırtıcı tutumunu sürdürmüştür. İsyan haberini bir telgrafla öğrenen 3. Ordu Komutanı, gerekli hazırlıkları derhal başlatır.“Hareket Ordusu”adında bir birlik, Hüseyin Hüsnü Paşa'mn komutasında hazırlanır. Mustafa Kemal bu Ordunun Kurmay Başkanıdır. Hareket Ordusu, 1 5 Nisan 1909 tarihinde, İstanbul'a hareket eder. Mahmut Şevket Paşa; 22 Nisan 1909'da, Hareket Ordusunun basma geçer. Bu arada, Mebusan ve Ayan üyeleri, Ayastefanos'ta biraraya gelerek, Milli Meclis'i burada topladılar, çalışmalarını İstanbul'un emniyeti sağlanana kadar burada sürdürdüler. Hareket Ordusu 23-24 Nisan 1909 gecesi İstanbul'a girerek, şehrin güvenliğini sağlar. Meclisin 27 Nisan 1909'da aldığı bir kararla, II. Abdülhamid tahtından indirilir ve yerine V.Mehmet Reşat tahta geçer. vın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Reform Activities which was striven for prevention falling down of Ottoman Empire done by impression of the big states, with giving privileges to minorities, taking measures for prevention of leaving them. But none of them couldn't satisfy their sense of nationalism which was created by French Revolution, year 1789. This situation created a disturbance on Turkish People and costitued some reactions. At the end of the reactions, with proposal of rescuing Ottoman from the situation of it had been fallen, some societies were founded and they bring up the state to the constitutional monarchy. Bat 2nd Abdulhamid Couldn't endured with the situation so 2 years later he abolished the parliament of deputies indefinitely. The state faced despotism of Abdulhamid. As a matter fact, 2nd Constitutional Monarchy was declared by July 23rd 1908. 2nd Constitutional Monarchy brought a liberal environment which had not been accustomed, caused coming out of some counselling trends, becoming organized of parties, freedom of press and ended up the regime of 2nd Abdulhamid that had continued 33 years. However, that unlimited liberty environment brought anarchy with itself. In causes of The Rebellion of 31st March, destructive opposition of Ahrar Division's and Society of îttihad-ı Muhammedi and it's press organ“Volkan”newspaper become at first. On April 13rd 1909, 4th Infantry Battalion in Taşkışla's soldiers rebelled with the reason“we want religious law”. They went to Ayasofya with the Muslim preachers who was waiting in the front of barracks. The IXrebellion spread to the other barracks quickly. Rebels descended on the parliament, wanted resignation of the cabinet and something else. On the same day, in Erzurum and Erzincan, the following day (April 14th, 1909) in Adana and 10 days later (April 25th, 1909) again in Adana, rebellions occurred. Why the incidents are commenced at the same time is thoughtful. Descent led it's provocative attitude till receiving the information of coming up. The Commander of 3rd Army; quickly began the needed preparations just after getting the information about the rebellions by a telegram. A military unit named“Movement Army”got ready with commands of Hüseyin Hüsnü Paşa. Mustafa Kemal was staff director of the army. The Movement Army set out to Istanbul on April 15th, 1909. Mahmut Şevket Paşa took the command of the Movement Army by April 22nd, 1909. The deputies and members of the senate gathered in Ayastefanos and kept on working there till the security in Istanbul was obtained. The Movement Army reached to Istanbul on the night of April 23rd- 24lh and obtained the security. The parliament made a decision to dethrone 2nd Abdulhamid and throne 5th Mehmet Reşat. X